Корисна інформація

Подагра: причини, симптоми, лікування в Дніпрі

Подагра: причини, симптоми, лікування в Дніпрі
Цю статтю написано разом з Артем Науменко Артем Науменко Лікар – ортопед-травматолог, вертебролог, спеціаліст у сфері біомеханіки колінного та кульшового суглобів, сертифікований EPOS дитячий ортопед, експерт у галузі ендоскопії.
Досвід роботи 20 років. Головний лікар клініки MedinUA.
link
Зв'язатися з лікарем

Подагра – це відкладення в суглобах солей сечових кислот. Найчастіше від патології страждають люди похилого віку. У цій статті ми розглянемо симптоми і лікування подагри – як розпізнати захворювання і як з ним боротися.

Що таке подагра: причини появи і види

Присутність в організмі солей сечових кислот (урат натрію) – це норма. Речовина є продуктом обміну речовин. У нормальній кількості урат натрію регулярно виводиться з організму, не завдаючи шкоди. Але якщо робота органів порушена, солі поступово відкладаються в суглобах, поступово формуючи кристали.

Патологію раніше називали «хворобою королів», оскільки тільки заможні люди могли дозволити собі рясний раціон (особливо вино і м’ясо). Королівська еліта часто захоплювалася обжерливістю, що викликало порушення обміну речовин і проблеми з суглобами.

Поширеність подагри пов’язують з надмірним споживанням м’ясних продуктів і алкоголю. Захворювання зазвичай вражає ліктьові суглоби, коліна, кисті. Подагра на ногах – найпоширеніша локалізація.

Існує три типи патології:

 • метаболічна;
 • ниркова;
 • змішана.

При першому виді спостерігається високий вміст сечової кислоти в сечі, але при цьому функція нирок не порушена. При другому виді спостерігається порівняно низький вміст сечової кислоти, але робота нирок порушена. Третій тип характеризується нормальним рівнем вмісту сечової кислоти, але з меншим її виділенням і кілька зниженим кліренсом.

Симптоми подагри

Ознаки нападу подагри:

 • біль гострого характеру, яка зазвичай з’являється вночі;
 • запалення і набрякання ураженого суглоба;
 • місцеве підвищення температури
 • почервоніння і лущення шкіри навколо суглоба.

Потім можуть проявитися і інші симптоми: нудота, печія, підвищення тиску, поганий апетит. Біль після нічного нападу може вгамуватися, але потім може повернутися до наступної ночі. Приступ часто супроводжується прискореним серцебиттям, ознобом і рясним потовиділенням.

Напад може повторитися через місяці. У деяких випадках хвороба «загасає» і не проявляє себе роками. Але коли в суглобах накопичиться велика кількість кристалів солі, подагра знову проявляється і стає хронічною.

Хронічне захворювання розпізнають за такими ознаками:

 • скутість рухів,
 • хрускіт в суглобах,
 • порушення функцій суглоба,
 • тривалі болі.

Без належного лікування патологія призводить до численних захворювань нирок. Під впливом кристалів суглоб все швидше руйнується. Патологія може поширитися і на інші суглоби. У занедбаній стадії на шкірі з’являються горби – це нарости солей (тофуси).

Хто перебуває в групі ризику

Захворювання більш поширене серед чоловічої половини населення старше 40 років. У жінок захворювання проявляється ближче до 55 років, особливо після менопаузи. Діти і молодь страждає від хвороби вкрай рідко. Такі випадки зустрічаються при наявності вроджених порушень обміну речовин або спадкової схильності.

діагностика захворювання

Самостійно поставити діагноз «подагра» неможливо. Якщо у вас виник напад з відповідними симптомами, негайно зверніться до ревматолога. Спочатку ви пройдете первинний огляд та опитування. Потім лікар призначить рентген і лабораторну діагностику. Головне підтвердження діагнозу – перевищення норми кислоти в крові. Іноді лікар призначає прокол суглоба і взяття зразка синовіальної рідини для додаткового обстеження.

Консервативне лікування подагри суглобів

Як лікувати подагру? Боротьба із захворюванням включає два основних напрямки:

 • переривання гострого нападу (усунення болю, зняття запалення)
 • приведення рівня сечової кислоти в норму.

Повністю усунути захворювання не можна, але можливо тримати його під контролем. Для лікування подагри активно застосовується медикаментозне лікування.

Протизапальні і знеболюючі препарати:

 • Ліки на основі колхіцину – речовини, яка бореться з появою кристалів солей, а також діє як протизапальний. Це екстрений засіб, що використовується після перших симптомів гострого нападу захворювання. Застосовується тільки з призначення лікаря.
 • Нестероїдні протизапальні – речовини, які пригнічують фермент циклооксигенази, який запускає запалення.
 • Глюкокортикоїди – штучні аналоги стероїдних гормонів, ефективно зупиняють процес запалення.

Препарати для зниження рівня кислоти:

 • аналоги гипоксантина – пригнічують фермент ксантиноксидази, який стоїть першим у ланцюжку утворення кислоти. Речовини зменшують кількість урати натрію в усьому організмі. Однак препарат має ряд протипоказань. Наприклад, його не можна застосовувати при патологіях нирок.
 • інгібітори ксантиноксидази – пригнічують ферменти вибірково. До того ж вони виводяться з організму печінкою, тому можуть застосовуватися при порушеннях роботи нирок. Ефективно розчиняють кристали солей.
 • Речовини, що не допускають всмоктування урати натрію – застосовують тільки в період відсутності гострих нападів. На відміну від інших, вони спрямовані на виведення солей, а не запобігання її утворення.

ВАЖЛИВО: види медикаментів і дозування може порекомендувати тільки лікар. Займатися самолікуванням небезпечно! Фахівець призначить препарати виходячи з результатів аналізів, стану і віку пацієнта, ступеня розвитку захворювання, наявності побічних захворювань і т.д.

Для відновлення роботи суглобів і загальної оздоровчої дії при подагрі ефективно застосовується фізіотерапія. Процедури призначаються в комплексі з лікарськими препаратами.

Найпоширеніші види фізіотерапії при подагрі:

 • Електрофорез – вплив на організм слабкими імпульсами електричного струму. Допомагає прискорити процес дії зовнішніх препаратів.
 • Грязьові ванни – процедура, яка надає загальний оздоровчий ефект.
 • Теплові процедури – прискорюють розсмоктування кристалів кислоти.
 • Ультразвукова терапія – вплив ультразвукових хвиль.
 • Магнітотерапія – метод знімає больовий синдром і набряклість, надає заспокійливий ефект. Застосовується на перших стадіях захворювання, особливо ефективний при перших гострих нападах.

У комплексі також застосовується масаж, лікувальна гімнастика, рефлексотерапія. Велике значення в процесі одужання має спеціальна дієта, призначена лікарем.

Хірургічне лікування подагри суглобів

Оперативне втручання виправдане на хронічній стадії захворювання, коли на суглобах утворилися нарости. Операції проводяться нечасто, але іноді хірургічний метод є виправданим.

Операція з видалення тофусів призначається, якщо нарости привели до серйозної деформації суглоба. Іноді тофус збільшується настільки, що вражає м’які тканини. Це порушує рухову активність пацієнта або робить її зовсім не можливою. У таких випадках операція є найвірнішим рішенням.

У сучасних клініках, як MedinUa в Дніпрі, широко застосовуються малоінвазивні методики втручання. Це операції, які проводяться мікроінструментом і не вимагають великих розрізів м’яких тканин. Процедура проводиться під рентгенівським контролем і відрізняється мінімальною ймовірністю ускладнень. Під керівництвом професійного хірурга операція з видалення наростів проходить швидко, ефективно і з найкоротшим терміном реабілітації.

Як запобігти напад подагри

Щоб не допустити чергового прояву захворювання, слід дотримуватися рекомендацій лікаря:

 • Не навантажуйте уражений суглоб. Краще прикладати лід 2-3 рази на день, частіше тримайте кінцівку (в залежності від локалізації болю) в піднесеному стані.
 • Бажано відмовитися від аспірину – він викликає небажані зміни в рівні кислоти.
 • Регулярно здавайте аналіз крові.
 • Ведіть більш активний спосіб життя: займайтеся щоденної фізкультурою, плаванням і т.п. Якщо у вашому віці спорт протипоказаний, кожен день виходьте на прогулянку.
 • Пийте більше води для поліпшення обміну речовин і здорового виведення солей з організму.
 • Проконсультуйтеся з лікарем щодо комплексу вітамінів. При подагрі особливо важливо вживати більше вітаміну С.
 • Відмовтеся від алкоголю, газованої води, порошкових соків.
 • Скорегуйте свій раціон. Вживайте збалансовану кількість жирів, білків і вуглеводів. Відмовтеся від напівфабрикатів, ковбас, жирної і сильно солоної їжі.

Лікування подагри суглобів в Дніпрі

Медичний центр ім. академіка Лоскутова пропонує комплексні послуги по боротьбі з подагрою. У нашій клініці діагностика здійснюється на найвищому рівні. Завдяки сучасному обладнанню та наявності власної лабораторії ми точно встановимо причину ваших болів або дискомфорту.

Переваги центру ім. Лоскутова:

 • кваліфіковані лікарі з досвідом роботи в зарубіжних клініках;
 • ввічливе та уважне ставлення до кожного пацієнта;
 • палати з усіма умовами;
 • реабілітаційне відділення;
 • гарантії ефективності лікування;
 • повернення вартості лікування в разі незадоволення результатом.

Якщо ви хочете дізнатися більше про причини, симптоми і лікування подагри, приходьте на консультацію в клініку MedinUa. Отримайте професійну допомогу і забудьте про свою проблему назавжди!

Важливо! Стаття написана за рекомендаціями лікарів, що мають відношення до цього профілю.
Записатися на консультацію

Фахівці напряму


Схожі статті

Біль у п'яті при ходьбі: причини, лікування Біль у п'яті при ходьбі: причини, лікування

Подагра – це відкладення в суглобах солей сечових кислот. Найчастіше від патології страждають люди похилого віку. У цій статті ми розглянемо симптоми і лікування подагри – як розпізнати захворювання і як з ним боротися. Що таке подагра: причини появи і види Присутність в організмі солей сечових кислот (урат натрію) – це норма. Речовина є продуктом […]

Артрит Артрит

Подагра – це відкладення в суглобах солей сечових кислот. Найчастіше від патології страждають люди похилого віку. У цій статті ми розглянемо симптоми і лікування подагри – як розпізнати захворювання і як з ним боротися. Що таке подагра: причини появи і види Присутність в організмі солей сечових кислот (урат натрію) – це норма. Речовина є продуктом […]

Набряк коліна і гомілки Набряк коліна і гомілки

Подагра – це відкладення в суглобах солей сечових кислот. Найчастіше від патології страждають люди похилого віку. У цій статті ми розглянемо симптоми і лікування подагри – як розпізнати захворювання і як з ним боротися. Що таке подагра: причини появи і види Присутність в організмі солей сечових кислот (урат натрію) – це норма. Речовина є продуктом […]

  Дякую
  за Вашу заявку!

  Розкажіть,
  що Вас турбує, та наш
  спеціаліст з Вами зв'яжеться
   Дякую
   за Вашу заявку!

   Розкажіть,
   що Вас турбує, та наш
   спеціаліст з Вами зв'яжеться
   Dentin Робимо ще й зуби!