Корисна інформація

Інфекції при ендопротезуванні

Цю статтю написано разом з Артем Науменко Артем Науменко Лікар – ортопед-травматолог, вертебролог, спеціаліст у сфері біомеханіки колінного та кульшового суглобів, сертифікований EPOS дитячий ортопед, експерт у галузі ендоскопії.
Досвід роботи 20 років. Головний лікар клініки MedinUA.
link
Зв'язатися з лікарем

Заміна колінного та кульшового суглоба – це дві планові ортопедичні операції, які виконують найчастіше. Для більшості пацієнтів операція по заміні суглоба знімає біль та допомагає повернутися до повного та активного життя.

Не дивлячись на те, що ця операція, як правило, планова, існують ризики, які характерні для будь-якої хірургічної процедури. При заміні кульшового або колінного суглоба в 4-5% випадків є ризик приєднання інфекції після операції.

Що таке інфекція штучного суглоба

Інфекція при ендопротезуванні може розвиватися як в самій рані, так і глибоко в тканинах навколо штучного імпланту. Ризики інфікування присутні не тільки під час перебування в лікарні, але й після повернення додому. Інфекційне запалення штучного суглоба може виникати навіть через роки після операції.

Інфекцію викликають бактерії. Незважаючи на велику кількість бактерій, які знаходяться в шлунково-кишковому тракті та на шкірі, їх зазвичай контролює імунна система. Наприклад, якщо бактерії потрапляють в кровотік, імунна система швидко реагує та вбиває шкідливі бактерії.

Якщо бактерії отримують доступ до протезу, вони можуть стрімко розмножуватися та викликати інфекційне запалення. Оскільки штучні суглоби зроблені з титану та поліетилену, імунній системі важко атакувати бактерії, які проникають глибоко в матеріал імплантів.

Будь-яка інфекція, яка знаходиться у тілі, може поширитися на штучний суглоб.

Навіть при прийомі антибіотиків і профілактичному лікуванні, пацієнти з інфікованими штучними суглобами часто вимагають хірургічного втручання.

Причини

Штучний суглоб може бути інфікований під час операції або в період від декількох тижнів до декількох років після операції.

Найчастіше бактерії проникають в організм:

 • При пошкодженні шкірного покриву, наприклад, поріз, уколи та інше.
 • Під час великих стоматологічних процедур, наприклад, видалення зубів або інструментальна обробка кореневих каналів.
 • Під час інших хірургічних процедур.

Фактори, що підвищують ризик розвитку інфекції після заміни суглоба, включають:

 • Порушення в роботі імунної системи, наприклад, ВІЛ або лімфома.
 • Цукровий діабет.
 • Периферичні судинні захворювання, наприклад, поганий кровообіг в руках і ногах.
 • Імуносупресивне лікування, наприклад, хіміотерапія або кортикостероїди.
 • Зайва вага.
 • Куріння.

Симптоми інфікування ендопротеза

Ознаки та симптоми інфікування ендопротеза включають:

 • Біль і скутість у раніше добре функціонуючому суглобі.
 • Набряк.
 • Теплота та почервоніння шкіри навколо суглоба.
 • Лихоманка, озноб і нічна пітливість.
 • Втома.
 • Ходіння на милицях більше 2 місяців після операції.

Що робити при підозрі на інфекцію

Коли виникає підозра на наявність інфекції в штучному суглобі, рання діагностика та своєчасне лікування збільшують шанси збереження штучного суглоба. На контрольному візиті лікар проведе детальний огляд та призначить належне обстеження:

 • Рентген-діагностика. Рентген знімки допомагають лікарю визначити, чи є інфекція в імплантах.
 • Лабораторні аналізи. Спеціальні аналізи крові допоможуть виявити інфекцію. Наприклад, разом з загальним аналізом крові (ЗАК) лікар призначить ще два аналізи крові, які вимірюють рівень запалення в тілі: C-реактивний білок (СРБ) та швидкість осідання еритроцитів (ШОЕ). Хоча жоден з цих аналізів не підтвердить точну наявність інфекції, підвищення одного зі значень вкаже на можливу її присутність. Якщо показники цих аналізів знаходяться в нормі, малоймовірно, що суглоб інфікований.

Крім того, на огляді лікар проводить дослідження рідини з суглоба на предмет наявності інфекції. Рідина відправляється в лабораторію, де досліджується під мікроскопом на наявність бактерій або грибків, їх життєздатність і можливість лікування особливим типом антибіотиків.

Рідину також перевіряють на присутність білих кров’яних клітин – лейкоцитів. У нормальній стегнової або колінної рідині є невелика їх кількість. Наявність великої кількості лейкоцитів вказує на те, що суглоб може бути інфікованим.

Лікування

Нехірургічне лікування.

У деяких випадках інфікується тільки шкіра та м’які тканини навколо суглоба, при цьому інфекція не проникає глибоко в сам ендопротез. Це називається поверхневою інфекцією. Якщо інфекція виявлена на ранній стадії, лікар призначає внутрішньовенні або пероральні антибіотики.

Таке лікування дає хороший результат для ранніх поверхневих інфекцій.

Хірургічне лікування.

Хірургічне промивання суглоба

Інфекції, які виходять за межі поверхневих тканин та отримують глибокий доступ до штучного суглоба, практично завжди вимагають хірургічного втручання.

Глибокі інфекції, які виявлені протягом декількох днів після їх початку, та ті, які відбуваються протягом декількох тижнів після початкової операції, іноді можуть бути вилікувані хірургічним промиванням суглоба.

Під час цієї процедури, яка називається дебридінг, хірург видаляє всі забруднені інфекцією м’які тканини. Імплант ретельно очищають, а пластикові вкладиші або прокладки замінюють. Після такої процедури потрібен внутрішньовенний прийом антибіотиків протягом приблизно 6 тижнів.

Поетапна хірургія

Чим довше інфекція присутня в штучному суглобі, тим важче її вилікувати, не видаляючи імплант.

Пізні інфекції, які проходять від кількох місяців до кількох років після операції по заміні суглоба, та ті інфекції, які були присутні протягом більш тривалого періоду часу, майже завжди вимагають поетапної хірургії.

Перший етап цього лікування включає:

 • Видалення імпланта та інфікованих м’яких тканин.
 • Установка антибіотичного спейсера.
 • Прийом внутрішньовенних антибіотиків 2 тижні та в таблетованій формі 4 тижні.

Антибіотичний спейсер – це пристрій, який розміщують в суглоб для підтримки нормального простору всередині суглобу та його вирівнювання. Він також забезпечує комфорт пацієнта та мобільність під час лікування інфекції. Спейсери зроблені з кісткового цементу, який містить антибіотики. Вони надходять в суглоб та оточуючі його тканини, а з часом допомагають усунути інфекцію.

Пацієнтам, які проходять поетапне хірургічне лікування, потрібно 6 тижнів прийому антибіотиків або більше, перш ніж можна буде імплантувати новий суглоб. Ортопеди тісно співпрацюють з іншими лікарями, що спеціалізуються на інфекційних захворюваннях. Ці лікарі допомагають визначити, які антибіотики ви будете приймати: чи будуть вони внутрішньовенними або в таблетках, якою тривалістю буде терапія. Під час лікування постійно проводяться контрольні аналізи крові для оцінки ефективності використання антибіотиків.

Як тільки ортопед визначить, що інфекція була вилікувана, можна встановлювати новий ендопротез – ревізійна операція. Ця процедура є другим етапом лікування інфекції штучних суглобів.

Під час ревізійної операції хірург видалить антибіотичний спейсер, повторить промивання суглоба та встановить нові компоненти колінного або тазостегнового суглобів.

Одноетапна хірургія

У цьому варіанті інфікований імплант видаляють, суглоб промивають, а новий імплант встановлють одразу.

Одноетапна хірургія не настільки поширена, як поетапна хірургія, яка має більш широке визнання в якості методу лікування інфікованих штучних суглобів.

Профілактика

Під час первинної операції по заміні суглобів роблять кілька кроків по мінімізації ризику зараження. Результативність деяких з них було научно доведено, а деякі, ймовірно, допомагають, але не мають наукових доказів.

Найбільш важливі заходи для зниження ризику зараження після тотального ендопротезування включають:

 • Прийом антибіотиків до та після операції. Антибіотики вводять внутрішньовенно протягом однієї години після початку операції – зазвичай один раз в операційні. Далі їх продовжують вводити з інтервалом протягом 24 годин після процедури.
 • Короткий час операції та мінімальна кількість медперсоналу в операційній. Ефективність роботи хірурга – важливий показник кількості ускладнень особисто у хірурга після операції. Вона допомагає знизити ризик зараження, зменшуючи час відкритого впливу на суглоб. Також, вважається, що обмеження кількості персоналу операційної, що входить до та виходить з кімнати, знижує ризик зараження.
 • Наявність ламінарного потоку над операційним столом. Це найголовніше, що гарантує 99,999% стерильності в операційному полі та знижує ризик інфікування під час операції до нуля.
 • Використання суворо стерильної техніки та стерильних інструментів. Операційна повністю обробляється антисептиками, інструменти стерилізуються автоклавом і не піддаються зовнішньому забрудненню, а імпланти перевіряються на цілісність упаковки для підтвердження їх стерильності.
 • Передопераційний огляд порожнини рота. Є деякі докази того, що тестування на присутність бактерій в носових проходах і в ротовій порожнині за кілька тижнів до операції може допомогти запобігти інфекції в суглобах. В установах, де це виконується, у тих пацієнтів, у яких виявлено стафілокок в носових проходах, призначають інтраназально антибактеріальну мазь. Тип бактерій, який міститься в носових проходах, може допомогти лікарю визначити, який антибіотик застосують під час операції.
 • Стоматологічний профогляд. Американська академія ортопедів розробила рекомендації про те, коли слід призначати стоматологічний огляд і яким пацієнтам це принесе користь. Це робиться для захисту імплантів від бактерій, які можуть проникати в кровотік з вогнищ інфекції, які перебувають в ротовій порожнині. Тому перш ніж призначити антибіотик і провести операцію, лікар направляє пацієнта на огляд стоматолога. При наявності інфекції в роті, слід провести обробку порожнини рота спеціальними розчинами для зниження ризику розвитку інфекції.
 • Передопераційна обробка шкіри хлоргексидином. Є також дані про те, що домашня промивка розчином хлоргексидину в дні перед операцією, може допомогти запобігти інфекції. Це може бути особливо важливо, якщо відомо, що у пацієнта є певні типи резистентних до антибіотиків бактерій на шкірі або в носових проходах.

Під час консультації та підготовки до операції лікар-ортопед має роз’яснити пацієнту про ризики, що існують під час ендопротезування, та переваги профілактичних антибіотиків у конкретній ситуації.

Важливо! Стаття написана за рекомендаціями лікарів, які мають відношення до даного профілю.
Записатися на консультацію

Фахівці напряму


Схожі статті

Забиті місця Забиті місця

Заміна колінного та кульшового суглоба – це дві планові ортопедичні операції, які виконують найчастіше. Для більшості пацієнтів операція по заміні суглоба знімає біль та допомагає повернутися до повного та активного життя. Не дивлячись на те, що ця операція, як правило, планова, існують ризики, які характерні для будь-якої хірургічної процедури. При заміні кульшового або колінного суглоба […]

Набряк коліна і гомілки Набряк коліна і гомілки

Заміна колінного та кульшового суглоба – це дві планові ортопедичні операції, які виконують найчастіше. Для більшості пацієнтів операція по заміні суглоба знімає біль та допомагає повернутися до повного та активного життя. Не дивлячись на те, що ця операція, як правило, планова, існують ризики, які характерні для будь-якої хірургічної процедури. При заміні кульшового або колінного суглоба […]

Чому хрустять суглоби Чому хрустять суглоби

Заміна колінного та кульшового суглоба – це дві планові ортопедичні операції, які виконують найчастіше. Для більшості пацієнтів операція по заміні суглоба знімає біль та допомагає повернутися до повного та активного життя. Не дивлячись на те, що ця операція, як правило, планова, існують ризики, які характерні для будь-якої хірургічної процедури. При заміні кульшового або колінного суглоба […]

  Дякую
  за Вашу заявку!

  Розкажіть,
  що Вас турбує, та наш
  спеціаліст з Вами зв'яжеться
   Дякую
   за Вашу заявку!

   Розкажіть,
   що Вас турбує, та наш
   спеціаліст з Вами зв'яжеться
   Dentin Робимо ще й зуби!