Послуги

Травми Передньої Хрестоподібної Зв’язки (ПКС)

Олег Лоскутов Олег Лоскутов Доктор медичних наук, проректор з клінічної роботи Дніпровського інституту медицини та громадського здоров'я, президент Української асоціації травматології, ортопедії та реабілітації.
Досвід роботи 20 років
Директор клініки MedinUA
link
Зв'язатися з лікарем

Важливо!
Оперативне лікування рекомендовано робити тільки через місяць після травми. Це пов’язано з тим, що навіть якщо зв’язка порвана на МРТ – вона може не давати біль або інші симптоми нестабільності. Бо ж не вона одна стабілізує колінний суглоб.

Однією з найбільш поширених травм коліна є розтягнення або розрив передньої хрестоподібної зв’язки.

Спортсмени, які займаються такими популярними видами спорту, як футбол і баскетбол, гірські лижі, з більшою ймовірністю можуть пошкодити передні хрестоподібні зв’язки.

Анатомія

Три кістки зустрічаються, щоб сформувати ваш колінний суглоб: стегно, гомілку і колінної чашечки. Ваша колінної чашечки знаходиться перед суглобом, щоб забезпечити деякий захист.

Кістки пов’язані з іншими кістками зв’язками. У вашому коліні чотири основних зв’язки. Вони діють як міцні мотузки, утримуючи кістки разом і зберігаючи ваше коліно стійким.

Колатеральних зв’язки

Вони знаходяться з боків вашого коліна. Медійна колатеральних зв’язка знаходиться всередині, а бічна колатеральних зв’язка – зовні. Вони контролюють бічний рух вашого коліна і захищають його від незвичайних рухів.

Хрестоподібні зв’язки

Вони знаходяться всередині вашого колінного суглоба. Вони перетинаються один з одним, утворюючи букву «Х» з передньої хрестоподібної зв’язкою спереду і задньої хрестоподібної зв’язкою ззаду. Хрестоподібні зв’язки контролюють рух коліна вперед-назад.

Передня хрестоподібна зв’язка проходить по діагоналі посередині коліна. Це запобігає ковзанню гомілки перед стегном, а також забезпечує стабільність обертання коліна.

Травми Передньої Хрестоподібної Зв'язки

Близько 50% всіх пошкоджень передньої хрестоподібної зв’язки відбувається разом з пошкодженням інших структур колінного суглоба, таких як суглобовий хрящ, меніск або бічні зв’язки.

Травми Передньої Хрестоподібної Зв'язки

Пошкоджені зв’язки вважаються “розтягуваннями” і оцінюються за шкалою тяжкості.

1 клас розтягувань (без оперативне лікування). Зв’язка злегка пошкоджена при розтягуванні 1 ступеня. Він був злегка розтягнутий, але все ще здатний підтримувати стабільність колінного суглоба.

2 клас розтягувань (оперативне лікування). Розтягування 2 ступеня розтягує зв’язку до точки, де вона стає вільною. Це часто називають частковим розривом зв’язки.

3 клас розтягувань (оперативне лікування). Цей тип розтягування найчастіше називають повною розривом зв’язки. Зв’язка була розділена на дві частини, а колінний суглоб нестабільний.

Причина

Передня хрестоподібна зв’язка може бути пошкоджена кількома способами:

  • Прямий удар по коліну
  • Різка зупинка з поворотом коліна всередину
  • Різке уповільнення під час бігу
  • Неправильна посадка при стрибку
  • Падіння з висоти на ноги

Кілька досліджень показали, що у спортсменок в деяких видах спорту частота травм ПКС вище, ніж у чоловіків. Передбачається, що це пов’язано з відмінностями у фізичній підготовці, м’язової сили і нервово-м’язовому контролі. Інші передбачувані причини включають відмінності у вирівнюванні таза і нижньої кінцівки (ноги), підвищену розпущеність в зв’язках і вплив естрогену на властивості зв’язок.

Симптоми

Коли ви пошкодите передню хрестоподібну зв’язку, ви можете почути «грюкання» шум і відчути, як коліно виривається з-під вас. Інші типові симптоми включають в себе:

  • Біль з набряком. Протягом 24 годин ваше коліно опухає. (Це кров збирається всередині). Якщо ви спробуєте повернутися до занять спортом, ваше коліно, ймовірно, буде нестабільним (відчувається як чуже), і ви ризикуєте завдати подальше шкоди амортизується хряща (меніску) вашого коліна.
  • Втрата повного діапазону руху (вільне безболісне згинання та розгинання).
  • Неможливість повністю спертися на ногу.

Обстеження і Тести

Рентген діагностика. Хоча вони не будуть показувати будь-яких ушкоджень передньої хрестоподібної зв’язки, рентгенографія може показати, чи пов’язана ця травма з частим переломом кістки.

Магнітно-резонансна томографія (МРТ). Це дослідження створює кращі зображення м’яких тканин, таких як передня хрестоподібна зв’язка. МРТ зазвичай потрібно для постановки діагнозу розірваної ПКС.

Огляд і діагностика особисто хірургом стану колінного суглоба.

Лікування

Лікування розриву ACL залежить від індивідуальних потреб пацієнта. Наприклад, молодому спортсмену, який займається спортом на спритність, швидше за все, буде потрібна операція, щоб безпечно повернутися до спорту. Менш активний, як правило, літня людина може повернутися до більш спокійного способу життя без хірургічного втручання.

Нехірургічне лікування

Розірвана ПКС не заживе без операції. Але нехірургічне лікування може бути ефективним для пацієнтів похилого віку або з дуже низьким рівнем активності. Якщо загальна стабільність коліна не ушкоджена, ваш лікар може порекомендувати прості нехирургические варіанти.

Ваш лікар може порекомендувати вам ортез для захисту вашого коліна від нестабільності.

Фізіотерапія. У міру зменшення набряку починається програма ретельної реабілітації. Спеціальні вправи відновлять функцію коліна і зміцнять м’язи ніг, які його підтримують.

Хірургічне лікування

Відновлення зв’язки. Більшість сліз ACL не можуть бути зашиті (зшиті) разом. Для хірургічного відновлення ACL і відновлення стабільності колінного суглоба необхідно відновити зв’язку. Ваш лікар замінить порвану зв’язку тканинним трансплантатом. Цей трансплантат необхідний для росту нової зв’язки.

Трансплантати можуть бути отримані з декількох джерел. Часто вони взяті з сухожилля надколінка, який проходить між колінної чашечки і гомілкою. Сухожилля підколінних сухожиль ззаду стегна є поширеним джерелом трансплантатів. Іноді використовується сухожилля чотириголового м’яза, яке проходить від колінної чашечки до стегна. Нарешті, можна використовувати трансплантат трупа (аллотрансплантат).

У всіх джерел щеплення є свої переваги і недоліки. Вам слід обговорити вибір трансплантата з вашим власним хірургом-ортопедом, щоб визначити, що краще для вас.

Оскільки відновлення зростання займає час, може пройти шість місяців або більше, перш ніж спортсмен зможе повернутися до занять спортом після операції.

Процедура. Операція з відновлення передньої хрестоподібної зв’язки виконується за допомогою артроскопа з використанням невеликих розрізів. Артроскопічна хірургія менш інвазивна. Переваги менш інвазивних методів включають менше болю від операції, менше часу, проведеного в лікарні, і більш швидкий час відновлення.

Реабілітація

Незалежно від того, чи включає ваше лікування хірургічне втручання чи ні, реабілітація відіграє життєво важливу роль у поверненні вас до повсякденної діяльності. Програма фізіотерапії допоможе вам відновити силу коліна і руху.

При операції, фізіотерапія в першу чергу спрямована на повернення руху в суглоб і навколишні м’язи і зняття післяопераційного набряку. Потім слід програма зміцнення (гімнастика, ЛФК) призначена для “захисту” нової зв’язки. Це зміцнення поступово збільшує напругу через зв’язку.

Заключний етап реабілітації спрямований на функціональне повернення, пристосоване для спорту спортсмена, що включає в себе заняття з експертом-тренером ЛФК, ігрові методи реабілітація, відновлення нормального руху в суглобі (кінезіореабілітація).


Акція. Мінус 10-20 відсотків для пацієнтів, які постраждали у наслідок бойових дій та їх родичів

Записатися на консультацію

    Дякую
    за Вашу заявку!

    Розкажіть,
    що Вас турбує, та наш
    спеціаліст з Вами зв'яжеться




      Дякую
      за Вашу заявку!

      Розкажіть,
      що Вас турбує, та наш
      спеціаліст з Вами зв'яжеться





      Оберіть фахівця

      • Оберіть фахівця

      • Олександр Лоскутов (Травми, ортопедія, ортопедична онкологія та інше)

      • Олег Лоскутов (Ортопедія, ендопротезування кульшового, колінного, лікування стопи, дитяча ортопедія, лікування болю у суглобах )

      • Віктор Безпалий(Ортопед-травматолог, гострі травми, лікування ортрозу безоперативним авторським методом)