Послуги

Неврома Мортона

Олег Лоскутов Олег Лоскутов Доктор медичних наук, проректор з клінічної роботи Дніпровського інституту медицини та громадського здоров'я, президент Української асоціації травматології, ортопедії та реабілітації.
Досвід роботи 20 років
link
Зв'язатися з лікарем

неврома Мортона – особливе захворювання подошвенного нерва, при якому відзначається виражене розростання його оболонки. Виявляється ця патологія досить сильним больовим синдромом в пальцях ногах, які іннервуються ураженим нервом. Хвороба Мортона зустрічається в основному у жінок і безпосередньо пов’язана з носінням незручного взуття.

Звідки береться неврома Мортона

Головний патогенетичний механізм формування невроми – надмірне навантаження на стопу в області плесна і передплесна. В результаті хронічного травматизму загального межпальцевого нерва, викликаної надмірним навантаженням, відзначається компенсаторна захисна реакція у вигляді розростання його оболонки.

Факторами для появи невроми Мортона служать:

  • носіння тісного взуття;
  • ходіння на високих підборах;
  • ожиріння;
  • тривала робота в стоячому положенні;
  • заняття спортом;
  • плоскостопість;
  • травми стоп.

З точки зору патофізіології, називати посттравматичне переродження оболонки нерва невромою – не зовсім правильно. Невромою, прийнято називати – доброякісну пухлину, в той час як при хворобі Мортона відзначається рубцовая трансформація оболонки нерва. В результаті перманентного травматизму відбувається потовщення і ущільнення оболонки нерва, а також розростання сполучної тканини. Досить часто відзначається зрощування периневральних структур з навколишніми тканинами, в тому числі з кістками. Найбільш точно, суть цієї патології відображає термін метатарзалгія Мортона – больовий синдром з переважною локалізацією в області плюсневого відділу стопи.

Симптоми

Провідне прояв патології – пекучі болі в стопі періодично посилюються в вигляді “прострілів” в пальці. Найбільш часто вражаються 3-4 пальці, рідше – 2-3, і вкрай рідко – 1-2. Частина пацієнтів, пред’являє скарги на відчуття стороннього предмета у взутті – “камінь в туфлях”.

На початковому етапі формування невроми стопи, поява болю безпосередньо пов’язано з носінням взуття – відразу після її зняття, пацієнти відчувають виражене полегшення. При зміні взуття на більш комфортне, больовий синдром може повністю зникати.

Прогресування захворювання характеризується посиленням негативної симптоматики, біль стає постійним, зняття взуття супроводжується лише незначним полегшенням. Приєднуються інші симптоми: оніміння пальців і зниження їх чутливості.

Діагностика

Для визначення правильного діагнозу, досвідченому лікарю досить поговорити з пацієнтом і оглянути його хвору стопу. Існує специфічна проба, яка дозволяє під час огляду підтвердити діагноз. Проводиться вона шляхом стиснення хворої стопи у фронтальній площині (з боків) – посилення болю в плеснової області та іррадіація її в уражені пальці, говорить на користь невроми Мортона.

З високотехнологічних методів діагностики фахівці медичного центру MedinUa рекомендують проведення УЗД стопи. Інші методи діагностики – томографія і рентген стопи – мають низьку інформативність, але призначення їх обгрунтовано при диференціальній (відмінній) діагностиці з іншою патологією: хондрома, деформуючим артрозом і ін.

Як лікується хвороба Мортона

Підходи до терапії невроми стопи використовуються як терапевтичні, так і хірургічні. Консервативне (без операції) лікування невроми Мортона починається з позбавлення від незручного взуття. Фахівці клініки MedinUa рекомендують своїм пацієнтам, зручне взуття на м’якій підошві без каблуків. Оптимальне використання ортопедичних устілок, а також роздільників для пальців з метатарзальними (плесновими) подушечками. Необхідно переглянути свій спосіб життя, рекомендується утриматися від тривалих піших прогулянок і тривалого стояння на ногах.

Больовий синдром при хворобі Мортона, знімається прийомом знеболюючих таблеток або ін’єкціями НПЗЗ (диклофенак, німесулід та їх аналоги). Хороший протизапальний ефект, дають лікувальні блокади відповідного плюснефалангового суглоба і ін’єкції лідокаїну в міжпальцевий проміжок.

Використовуються фізіотерапевтичні методи впливу:

  • магнітотерапія;
  • ударно-хвильовий вплив;
  • електрофорез з ліками;
  • голковколювання.

Консервативна терапія, ефективна лише на початковій стадії хвороби. У запущеному випадку, ефекту від неї практично немає, і ми рекомендуємо хірургічне втручання. При хвороби Мортона роблять два основних типи операцій:

  • Розсічення міжплесневого суглоба. Це найбільш щадна операція, займає вона за часом максимум 15 хвилин і вже через 2-3 години пацієнт може ходити з опорою на оперовану ногу. Недолік цієї операції – є ймовірність, що біль повернеться.
  • Висічення невроми Мортона. Цей різновид втручання, має на увазі видалення зміненого нерва. За часом, ця операція займає 30-40 хвилин. Після подібної операції, відзначається оніміння межпальцевого проміжку, але на загальній опорної функції ноги це ніяк не позначається.

Переваги клініки MedinUa

Фахівці нашої клініки, займаються всіма видами лікування невром Мортона. Тактика лікування, розробляється з урахуванням побажань пацієнта і клінічної картини. Ми не намагаємося нав’язати пацієнтові операцію, якщо до неї немає показань. Однак і консервативне лікування, наші фахівці призначають лише в тому випадку, коли воно реально може допомогти.

Хірургічне позбавлення від невроми Мортона, в нашій клініці проводиться в комфортних умовах, з використанням сучасного обладнання та витратних матеріалів. За бажанням пацієнта, втручання може бути проведено під загальною анестезією. Вартість операції, вигідно відрізняється від вартості аналогічних втручань в інших клініках, до того ж ми включаємо в неї і ціну додаткових досліджень, якщо вони необхідні.

Запис на консультативний прийом ортопеда, ведеться по телефону +38 (067) 235-09-69 або через форму онлайн-запису на сайті.


Запрошуємо Вас на консультацію
до нас у клініку!

Ми надішлемо за Вами особистого водія на просторому та зручному авто

Записатися на консультацію

    Дякую
    за Вашу заявку!

    Розкажіть,
    що Вас турбує, та наш
    спеціаліст з Вами зв'яжеться




      Дякую
      за Вашу заявку!

      Розкажіть,
      що Вас турбує, та наш
      спеціаліст з Вами зв'яжеться




      Dentin Робимо ще й зуби!