Клишоногість – це деформація, при якій нога дитини повертається всередину, часто настільки сильно, що підошва звернена убік або навіть вгору. Приблизно одна дитина на кожних 1000 народжується з клишоногістю, що робить його однією з найбільш поширених деформацій стопи.
Клишоногість в дитинстві безболісна. Однак, якщо клишоногість вашої дитини не лікується, нога залишиться деформованою, і він або вона не зможе нормально ходити. Проте, при правильному лікуванні більшість дітей можуть бути фізично активними з мінімальними слідами деформації.
Більшість випадків клишоногість успішно лікується нехірургічними методами, які можуть включати в себе комбінацію розтягування, гіпсування та фіксації. Лікування зазвичай починається незабаром після народження.
У клишоногості сухожилля, які з’єднують м’язи ніг з кістками стопи, короткі і щільні, що змушує стопу скручуватися всередину.
Хоча клишоногість діагностується при народженні, багато випадків вперше виявляються під час допологового УЗД. Приблизно у половини дітей з клишоногістю залучені в процес обидві ноги. Хлопчики в два рази частіше, ніж дівчатка, мають таку деформацію.
Ступінь клишоногості може варіюватися від легкої до важкої, але зазвичай має однаковий вигляд: стопа повернута всередину, і на підошві часто є глибока складка.
У кінцівках, уражених клишоногістю, ступня і нога трохи коротше, ніж зазвичай, а гомілку тонше через недорозвинення м’язів. Ці відмінності більш очевидні у дітей з односторонньою клишоногістю.
Клишоногість часто класифікується на дві основні групи:
Незалежно від типу або тяжкості клишоногість не пройде без лікування. Дитина з нелікованою клишоногістю ходитиме на зовнішньому краю стопи замість підошви з подальшим тхне хворобливих мозолів, не зможе носити норммальную взуття і матиме довічну біль в стопах, яка часто сильно обмежує активність.
Батьки дітей, народжених з клишоногістю і без будь-яких інших серйозних медичних проблем, повинні бути впевнені, що при належному лікуванні у їх дитини будуть фізіологічні стопи, що забезпечують нормальну активне життя.
Нелеченая клишоногість, призводить до серйозної інвалідності.
Дослідники досі не впевнені в причинах клишоногості. Найбільш широко прийнята теорія полягає в тому, що клишоногість викликана поєднанням генетичних факторів і факторів навколишнього середовища. Однак відомо, що існує підвищений ризик в сім’ях з історією клишоногості.
Метою лікування є отримання працездатною, безболісної стопи, яка дозволяє стояти і ходити, і при цьому підошва стопи знаходиться на землі.
Первісне лікування клишоногості є нехірургічним, незалежно від того, наскільки серйозна деформація.
Метод Понсеті. Найбільш широко використовуваний метод в усьому світі – це метод Понсеті, який використовує плавне розтягування і гіпсування для поступового виправлення деформації.
Процедури і гіпсування. Нога вашої дитини м’яко розтягується і виводиться в правильне положення і утримується на місці за допомогою довгого гіпсу (від пальців ніг до стегна). Щотижня цей процес розтягування, зміни положення та гіпсування повторюється до тих пір, поки стан ступні в значній мірі не покращиться. Для більшості дітей цей процес займає від 6 до 8 тижнів.
Тенотомія ахіллового сухожилля. Після періоду маніпуляцій і гіпсування приблизно 90 відсоткам дітей знадобиться невелика процедура, щоб зняти постійна напруга в ахіллове сухожилля. Під час цієї швидкої процедури (званої тенотомію) ваш лікар буде використовувати дуже тонкий інструмент для надрізання сухожиль. Надріз дуже маленький і не вимагає швів. Новий гіпс буде накладено на ногу, щоб захистити сухожилля під час загоєння. Зазвичай це займає близько 3 тижнів. На той час, коли знімають гіпс, ахіллове сухожилля відростає до правильної довжини і клишоногість повністю зникає.
Фіксація. Навіть після успішної корекції за допомогою гіпсування у клишоногості є природна тенденція повторюватися. Щоб нога завжди залишалася в правильному положенні, вашій дитині потрібно буде носити Брейс-апарат протягом декількох років. Вони тримають ногу під потрібним кутом, щоб зберегти корекцію. Ця фіксація може бути складною, але вона необхідна для запобігання рецидивам.
Протягом перших 3 місяців ваша дитина буде носити Брейс-апарат практично весь час (23 години на добу). Ваш лікар буде поступово скорочувати час в Брейс до ночі і часу сну (приблизно від 12 до 14 годин в день). Більшість дітей будуть дотримуватися цей режим протягом 3-4 років.
Існує кілька різних типів Брейс, кожен з яких складається з взуття, сандалій або взуття на замовлення, прикріпленою до кінців каркаса. Каркас може бути суцільним (обидві ноги рухаються разом) або динамічним (кожна нога рухається незалежно). Ваш лікар розповість вам про тип, який найкращим чином відповідає потребам вашої дитини.
Метод Понсеті виявився надзвичайно ефективним для багатьох дітей. Він, однак, вимагає від сім’ї високого ступеня спостереження в правильному застосуванні Брейс. Якщо Брейс-апарат не носять відповідно до рекоммендаціяммі, існує висока ймовірність повторного появи клишоногості.
У невеликого відсотка дітей розвиваються рецидиви, незважаючи на правильну фіксацію. Якщо нога дитини регулярно вислизає з черевика, це може бути першою ознакою легкого рецидиву деформації. При своєчасному вирішенні це зазвичай можна усунути кількома гіпсування і, можливо, невеликий операцією.
Крім того, правильне застосування методу Понсеті вимагає навчання, досвіду та практики. Обов’язково попросіть вашого педіатра напрямок до хірурга-ортопеда з досвідом нехірургічній корекції клишоногості.
Французький метод. Інший нехірургічний метод виправлення клишоногості включає розтягнення, мобілізацію і тейпірованіе. Французький метод – також званий методом функціональної або фізичної терапії – зазвичай виконується фізіотерапевтом, який має спеціальну підготовку і досвід.
Як і метод Понсеті, применени французького методу починається незабаром після народження і вимагає участі всієї родини. Кожен день потрібно розтягувати і рухати ногою дитини, а потім тейпіровать, щоб зберегти діапазон рухів, отриманий при маніпуляціях. Після тейпірованіе надаватися пластикова шина для підтримки обсягу рухів.
Цей метод вимагає приблизно трьох відвідувань фізіотерапевта щотижня. Оскільки це щоденний режим, терапевт навчить батьків, як правильно робити це вдома.
Через 3 місяці у більшості дітей значно поліпшується становище ніг, і візити до фізіотерапевта потрібні рідше. Як і діти, які одержували лікування за методом Понсеті, діти, які одержували лікування з французької методу, зазвичай потребують ахіллового тенотомії для поліпшення тильного згинання стопи.
Щоб запобігти рецидив клишоногості, сім’я повинна продовжувати щоденний режим розтягування, тейпірованіе і шинування до тих пір, поки дитині не виповниться 2-3 роки.
Хоча багато випадків клишоногості успішно виправляються нехірургічними методами, іноді деформація не може бути повністю виправлена або вона повертається, часто через те, що у батьків виникають труднощі з виконанням програми лікування. Крім того, у деяких дітей дуже серйозні деформації, які є неефективними при розтягуванні. Коли це відбувається, може знадобитися операція по корекції сухожиль, зв’язок і суглобів стопи та гомілковостопного суглоба.
Оскільки операція зазвичай призводить до Тугоподвижность стопі, особливо в міру росту дитини, робиться все можливе, щоб максимально виправити деформацію за допомогою нехірургіческіх методів. Навіть немовля з серйозними деформаціями або клишоногістю, асоційованими з нервово-м’язовими станами, може виправитися без операції. Якщо нога дитини була частково виправлена за допомогою розтягування і гіпсування, то операція, необхідна для повної корекції клишоногості, буде більш локальної.
Локальні операції будуть спрямовані тільки на ті сухожилля і суглоби, які сприяють деформації. У багатьох випадках це включає в себе звільнення ахіллового сухожилля або переміщення сухожилля, яке проходить від передньої частини щиколотки до внутрішньої частини середньої частини стопи (ця процедура називається переміщенням сухожилля передній великогомілкової кістки).
Основна частина відновної хірургії клишоногості включає велике звільнення безлічі м’яких тканин стопи. Як тільки корекція досягнута, суглоби стопи зазвичай стабілізуються за допомогою спиць і гіпсування всієї кінцівки, поки гояться тканини.
Через 4-6 тижнів лікар видаляє спиці і гіпс, і, як правило, накладає гіпс на половину ноги, який носиться протягом додаткових 4 тижнів. Після видалення останнього гіпсу, м’язи стопи вашої дитини все ще можуть намагатися повернутися в стан клишоногості, тому спеціальне взуття або фіксатори будуть використовуватися протягом року або більше після операції.
Найбільш поширеними ускладненнями інтенсивного вивільнення м’яких тканин є надмірна корекція деформації, ригідність і біль.
Клишоногість вашої дитини не пройде сама по собі. Під час лікування нога вашої дитини майже прийде в норму, і він зможе бігати, грати і носити звичайне взуття.
Уражена стопа зазвичай на 1-1 / 2 розміри менше і дещо менш рухлива, ніж нормальна стопа. М’язи гомілки при клишоногості вашої дитини також залишаться менше, тому ваша дитина може скаржитися на «болю в ногах» або втома раніше, ніж однолітки. Уражена нога також може бути трохи коротше, ніж неушкоджена нога, але це рідко є серйозною проблемою.
У медичному центрі MedinUa, Вам нададуть професійну допомогу, при боротьбі з клишоногість. Відділення хірургії стопи нашої клініки, очолює Олег Лоскутов – кваліфікований ортопед-травматолог. Операції на стопі, проводить запрошений фахівець Манфред Томас з багаторічним досвідом в хірургії. Під керівництвом доктора Томаса здійснюються операції будь-якої складності. Клініка Лоскутова, пропонує доступні ціни та комфортні умови.
Переваги нашої клініки:
Не втрачайте часу, зверніться до професіоналів, щоб вирішити цю проблему на ранній стадії!
Ми надішлемо за Вами особистого водія на просторому та зручному авто
Записатися на консультацію