Послуги

Болі в спині у дітей

Артем Науменко Артем Науменко Лікар – ортопед-травматолог, вертебролог, спеціаліст у сфері біомеханіки колінного та кульшового суглобів, сертифікований EPOS дитячий ортопед, експерт у галузі ендоскопії.
Досвід роботи 20 років. Головний лікар клініки MedinUA.
link
Зв'язатися з лікарем

Біль у спині у дітей не схожа на біль в спині у дорослих. У порівнянні з дорослим, у дитини з болями в спині частіше зустрічається серйозне захворювання. Це особливо стосується дітей 4 років або молодше, або якщо у дитини в будь-якому віці біль в спині супроводжується:

 • Лихоманка або втрата ваги
 • Слабкість або оніміння
 • Проблеми з ходьбою
 • Біль, яка поширюється вниз на одну або обидві ноги
 • Проблеми з кишечником або сечовим Пузир
 • Біль, яка заважає дитині спати

Більш серйозні причини болю в спині вимагають раннього виявлення та лікування, інакше симптоми можуть посилюватися. Завжди звертайтеся до лікаря, якщо біль в спині вашого маленького дитини триває більше декількох днів або поступово посилюється.

Будова хребта

Ваш хребет складається з маленьких кісток, що називаються хребцями, які складені один на одного і утворюють природні вигини спини.

Огляд лікаря

Ваш лікар почне з вивчення моменту виникнення проблеми, а потім проведе медичний огляд вашої дитини.

Історія захворювання

Ваш лікар задасть загальні питання про загальний стан здоров’я вашої дитини і більш конкретні питання про біль. Питання і фізичне обстеження дозволять лікареві визначити, що провокує біль у спині вашої дитини.

Ваш лікар захоче дізнатися, коли почалися болі, чи була вона пов’язана з травмою або тяжкою діяльністю, а також посилилися або послабилися ці болі. Він або вона запитає, чи є що-небудь, що погіршує стан, і що робить ваша дитина для полегшення болю. Вашого лікаря буде важливо точно знати, де відчувається біль, її силу і наскільки вона заважає навчанню і занять дитини. Якщо біль віддає в ногу, це може означати, що на нерв діє тиск.

Фізичний огляд

Під час фізичного огляду ваш лікар ретельно обстежує м’язи, кістки і нерви вашої дитини .. Ваш лікар буде оглядати наступне:

Хребет. Ваш лікар промацує кожен хребець і шукає порушення у ряді і рухливості хребта. Збільшення округлості спини (якщо дивитися збоку) або вигин в бік (якщо дивитися ззаду) може відігравати велику роль. Ваш лікар перевірить поставу і ходу, здатність нахилятися, торкаючись пальців ніг, а також нахилятися вправо і вліво. Утруднені руху можуть вказувати на те, що є проблема з суглобами хребта.

Спинні нерви. Проблеми з міжхребцевими дисками можуть викликати тиск на нерви, які виходять з хребта, тому ваш лікар проведе спеціальні тести для перевірки. Коли ваша дитина лежить горілиць, ваш лікар піднімає ноги (тест на підняття прямих ніг), а також може піднімати ноги, коли ваша дитина лежить обличчям вниз (тест на зворотне підняття прямих ніг). Тестування рефлексів і відчуттів в ногах буде зроблено з тієї ж причини.

М’язи. Напруженість м’язів спини або м’язів підколінного сухожилля в задній частині стегна покаже, що ваша дитина намагається захиститися від рухів і положень, які можуть здатися йому болючими. Хвороблива чутливість м’язів буде вказувати на м’язове ушкодження, таке як розтягнення.

Баланс, гнучкість, координація і м’язова сила. Інші тести можуть бути проведені, щоб переконатися, що біль в спині не є частиною загальної картини.

Боли в спине у детей

Методи візуальної діагностики

Лікар може використовувати один або кілька методів медичної візуалізації.

Рентгенограми. Рентген хребта покаже кістки і можливі переломи, зміщення або інші проблеми в кістках.

Комп’ютерна томографія (КТ). Це спеціальний комп’ютерний рентгенівський метод, який дає тривимірне зображення і дозволяє лікарю побачити те, що не видно на двомірному рентгенівському знімку. Це особливо корисно в районі хребта для розуміння його складної анатомії.

Магнітно-резонансна томографія (МРТ). Цей метод дуже важливий, так як він показує тканини, а не кістки. Його можна використовувати для огляду спинного мозку, нервових корінців, дисків або інших м’яких тканин, які можуть відігравати важливу роль при болях в спині.

Лабораторні тести

Аналізи крові, включаючи загальну кількість клітин крові (CBC), швидкість осідання еритроцитів (ESR) і C-реактивний білок (CRP), можуть залежати від наявності запалення або інфекції.

Загальні болю в спині у дітей

Напруга м’язів і дисбаланси

Напруга опорно-рухового апарату найчастіше є причиною болю в спині у дітей та підлітків. Цей тип болю часто лікується відпочинком, протизапальними препаратами і програмою вправ.

У багатьох підлітків можуть бути постійні болі в спині. Це часто пов’язано з напруженими м’язами підколінного сухожилля і слабкими м’язами живота. Ці дітям допомагає проходження програми фізіотерапії, яка розтягує підколінне сухожилля і зміцнює м’язи живота.

Кругла спина

У підлітків підвищена округлість спини (якщо дивитися збоку) – також звана кіфозом Шойермана – є частою причиною болів в середині спини (грудний відділ хребта). Хребці заклинивают, призводять до закругленою або згорбленою спині. Вигнута частина спини може хворіти і біль може посилюватися при фізичної активності.

Стресовий перелом хребта

Спонділоліз, або стресовий перелом, може викликати біль в попереку у підлітків. Стресові переломи можуть виникати під час сплесків активності росту у підлітків або під час занять спортом, які багаторазово перекручують і надмірно розтягують хребет, наприклад, у гімнастиці, стрибках у воду і футболі.

Біль зазвичай слабка і може віддавати в сідниці і ноги. Біль посилюється після активності і стає легше під час відпочинку. Дитина зі спонділоліз може ходити на прямих ногах і робити тільки короткі кроки.

Зміщення хребця. (Спондилолистез)

Зміщення хребця, або спондилолістез, виникає, коли один хребець зміщається вперед на наступний хребець, який під ним. Іноді це може бути результатом прогресування спондилолізу. Це зазвичай відбувається біля основи хребта (попереково-крижове зчленування). У важких випадках кістка звужує хребетний канал, який тисне на нерви.

Інфекційне захворювання

У маленьких дітей інфекція дискового простору (дисцит) може привести до болів в спині. Дисцит зазвичай вражає дітей у віці від 1 до 5 років, хоча також може торкнутися дітей старшого віку і підлітків.

У дитини з дісцітом можуть бути наступні симптоми:

 • Біль в попереку або животі і скутість хребта
 • Кульгавість при ходьбі або просто відмова від ходьби
 • Присідання з прямим хребтом, щоб дістати щось з підлоги, а не згинання в талії
 • Пухлина

У рідкісних випадках пухлини, такі як остеоїдна остеома, можуть бути причиною болів в спині. При їх виникненні пухлини хребта найчастіше виявляються в середній або нижній частині спини. Біль не проходить і зазвичай посилюється з часом. Цей біль прогресує; і вона не пов’язана з діяльністю і часом доби.


Запрошуємо Вас на консультацію
до нас у клініку!

Ми надішлемо за Вами особистого водія на просторому та зручному авто

Записатися на консультацію

  Дякую
  за Вашу заявку!

  Розкажіть,
  що Вас турбує, та наш
  спеціаліст з Вами зв'яжеться
   Дякую
   за Вашу заявку!

   Розкажіть,
   що Вас турбує, та наш
   спеціаліст з Вами зв'яжеться
   Dentin Робимо ще й зуби!