О-образні ноги дуже часто зустрічаються серед малюків. Коли дитина з варусной деформацією варто, поставивши ноги разом, між гомілками і колінами з’являється чітке простір. Це може бути результатом того, що одна або обидві ноги зігнуті назовні. Ходьба часто підкреслює цю деформацію.
У більшості випадків о-образні ноги починають природно випростатися в міру росту дитини. Якщо до 3 років деформація не зникла, це може бути основною причиною таких захворювань, як хвороба Блаунта або рахіт.
У підлітків іноді буває о-образна деформація ніг. У багатьох випадках у дитини спостерігається значно надлишкову вагу.
У більшості дітей молодше 2 років викривлення ніг – це нормальне зміна зовнішнього вигляду ніг. Лікарі називають цей тип викривлення фізіологічної варусной деформацією колін.
У дітей з варусной деформацією колін, викривлення починає повільно проходити приблизно у віці 18 місяців і триває по мірі росту дитини. У віці від 3 до 4 викривлення зникає і ноги зазвичай набуває здорового вигляду.
Хвороба Блаунта – це захворювання, яке може спостерігатися як у дітей молодшого віку, так і у підлітків. Це відбувається через аномалії пластинки росту у верхній частині великої гомілкової кістки (гомілки). Пластинки зростання розташовані на кінцях довгих трубчастих кісток дитини. Вони допомагають визначити довжину і форму дорослої кістки.
У дитини у віці до 2 років практично неможливо відрізнити хворобу Блаунта в ранньому віці від фізіологічної варусной деформації колін. Однак до 3 років викривлення посилюється і на рентгенограмі часто можна побачити очевидну проблему.
Рахіт – це захворювання дітей, що вражають кістки і викликає викривлення ніг і інші деформації кісток. Діти з рахіт не отримують достатньо кальцію, фосфору або вітаміну D, які дуже важливі для здорового росту кісток.
Харчовий рахіт незвичайний для розвинених країн, тому що багато продуктів, включаючи молочні, збагачені вітаміном D. Рахіт також може бути викликаний генетичною аномалією, яка не дозволяє правильно засвоювати вітамін D. Ця форма рахіту може бути успадкована.
Викривлення ніг найбільш помітно, коли дитина стоїть і ходить. Найбільш поширеним симптомом о-образних ніг є незграбна хода.
Малюки з о-образними ногами зазвичай мають нормальну координацію і не відстають від однолітків у навчанні ходьби. Однак, ступінь викривлення може бути значною і може викликати занепокоєння у батьків і членів сім’ї.
Хода «шкарпетками всередину» також часто зустрічається у малюків в поєднанні з викривленням ніг.
О-подібне викривлення ніг зазвичай безболісно. Однак в підлітковому віці неминаючий деформація може привести до дискомфорту в стегнах, колінах і / або гомілковостопних суглобах через надмірне напруження в суглобах викривлених ніг. Крім того, батьки часто стурбовані тим, що дитина занадто часто спотикається, особливо якщо також присутній хода «шкарпетками всередину».
Ваш лікар почне з ретельного медичного огляду вашої дитини.
Якщо дитина віком до 2 років, у нього хороше здоров’я і симетричний вигин (однаковий вигин в обох ногах), тоді ваш лікар, швидше за все, скаже, що в даний час ніякі додаткові обстеження не потрібні.
Однак, якщо ваш лікар зазначає, що одна нога сильніше вигнута, ніж інша, то може порекомендувати зробити рентген гомілки. Рентген ніг вашої дитини в положенні стоячи може показати ознаки хвороби Блаунта або рахіту.
Якщо ваша дитина старше 2 1/2 років на першому відвідуванні лікаря і має симетричний вигин ніг, ваш лікар, швидше за все, порекомендує зробити рентген. Імовірність того, що у вашої дитини виявиться хвороба Блаунта або рахіт, вище в цьому віці. Якщо рентген показує ознаки рахіту, ваш лікар призначить аналізи крові, щоб підтвердити наявність цього захворювання.
Фізіологічна варусна деформація колін майже завжди самостійно виправляється в міру росту дитини. Ця корекція зазвичай відбувається у віці від 3 до 4 років.
Хвороба Блаунта без лікування або рахіт без лікування призводять до прогресуючого погіршення викривлення в більш пізньому віці підлітковому віці. В кінцевому підсумку у цих дітей виникає дискомфорт в ногах (особливо в колінах) через надмірні навантаження в суглобах. Підлітки з хворобою Блаунта найчастіше відчувають біль при викривленні.
Фізіологічна варусна деформація колін .Хоча фізіологічна варусна деформація колін не вимагає активного лікування, ваш лікар повинен спостерігати вашої дитини кожні 6 місяців, поки не зникне викривлення.
Хвороба Блаунта. Хвороба Блаунта в ранньому віці вимагає лікування для поліпшення стану викривлення. Якщо захворювання виявлено на ранній стадії, може бути необхідно тільки лікування за допомогою шини. Фіксація ніг для підлітків з хворобою Блаунта неефективна.
Рахіт. Якщо у вашої дитини рахіт, лікар направить Вас до фахівця по метаболізму для консервативного лікування, на додаток до регулярного ортопедичному спостереження. Симптоми рахіту часто можна контролювати за допомогою ліків.
Фізіологічна варусна деформація колін. У рідкісних випадках фізіологічна варусна деформація колін малюка не повністю проходить, а в підлітковому віці вигин може викликати у дитини та її сім’ї занепокоєння з приводу зовнішнього вигляду ніг. Якщо деформація досить серйозна, то може знадобитися операція по виправленню залишився викривлення.
Хвороба Блаунта. Якщо у дитини з хворобою Блаунта викривлення ніг прогресує, у віці 4 років буде необхідна операція, незважаючи на використання шини. Операція може зупинити подальше погіршення ситуації і запобігти постійне пошкодження області зони росту.
Дітям старшого віку з викривленими ногами через хворобу Блаунта потрібне хірургічне втручання для виправлення проблеми.
Рахіт. Хірургічне втручання може також знадобитися дітям з рахітом, у яких зберігаються деформації, незважаючи на належне лікування ліками.
Хірургічні процедури. Існують різні процедури для виправлення о-образних ніг, і вони діляться на два основних типи.
Керований зростання. Ця операція на платівці зростання зупиняє ріст на здоровій стороні гомілки, що дає деформованої стороні шанс надолужити згаяне, випрямляючи ногу з природним зростанням дитини.
Остеотомія великогомілкової кістки. У цій процедурі робиться надріз в гомілки трохи нижче коліна і змінюється форма, щоб усунути викривлення. Кость утримується в одному положенні до повного загоєння, використовуючи внутрішню пластинку і гвинти, або зовнішній фіксатор, який розташовується на зовнішній стороні ноги.
Після операції можна накласти гіпс, щоб захистити кістка під час загоєння. Милиці можуть бути необхідні протягом декількох тижнів, і ваш лікар може порекомендувати вам фізіотерапевтичні вправи для відновлення сили і обсягу рухів. Ваш лікар розповість вам про повну періоді відновлення і повернення до звичайних занять.
Ми надішлемо за Вами особистого водія на просторому та зручному авто
Записатися на консультацію