Послуги

Біль у п’яті (запалення Ахиллова сухожилля)

Олег Лоскутов Олег Лоскутов Доктор медичних наук, проректор з клінічної роботи Дніпровського інституту медицини та громадського здоров'я, президент Української асоціації травматології, ортопедії та реабілітації.
Досвід роботи 20 років
link
Зв'язатися з лікарем

Біль у п’яті є поширеним захворюванням, яке виникає, коли велика Ахіллове сухожилля, яке проходить по задній частині гомілки, стає роздратованим і запалених.

Ахіллове сухожилля є найбільшим сухожиллям в організмі. Він з’єднує ваші литкові м’язи з кісткою і використовується, коли ви йдете, бігаєте, піднімаєтеся по сходах, стрибаєте і стоїте на кінчиках пальців ніг. Хоча ахіллове сухожилля може витримувати великі навантаження від бігу та стрибків, воно також схильне до тендиніту, стану, пов’язаному з надмірним використанням і зносом сухожилля.

Біль у п'яті (запалення Ахиллова сухожилля)

Біль в ахіллове сухожилля може виникати всередині самого сухожилля або в точці, де він прикріплюється до п’яткової кістки.

Опис

Простіше кажучи, тендиніт – це запалення сухожилля. Запалення є природною реакцією організму на травму або захворювання і часто викликає набряк, біль або роздратування.

Існує два типи ахіллового тендинита, в залежності від того, яка частина сухожилля запалена.

Біль у п'яті (запалення Ахиллова сухожилля)
Біль у п'яті (запалення Ахиллова сухожилля)

Тендиніт

Тендиніт, який впливає на сухожилля, біль може виникнути в будь-який час, навіть у неактивних пацієнтів. Однак найчастіше це відбувається через багатьох років надмірного використання (бігуни на довгі дистанції, спринтери, футболісти, спринтери і тп).

П’яткова шпора або кальциноз плантарной фасції – це схожий вид захворювання, проте він розвивається з підошовної частини стопи.

Причина

Ахіллесовою тендиніт, як правило, не пов’язаний з конкретною травмою. Проблема виникає через повторюваних навантажень на сухожилля. Це часто трапляється, коли ми змушуємо наші тіла робити занадто багато, занадто рано, але інші фактори можуть підвищити ймовірність розвитку тендиніту, в тому числі:

 • Раптове збільшення кількості або інтенсивності вправ – наприклад, збільшення відстані, яку ви пробігаєте кожен день, на кілька миль, аби дати вашому тілу можливості пристосуватися до нового віддалі.
 • Щільні литкові м’язи. Наявність щільних литкових м’язів і раптовий початок агресивної програми вправ можуть викликати додаткову напругу в ахіллове сухожилля
 • Кісткова шпора – додаткове зростання кістки, при якому ахіллове сухожилля прикріплюється до п’яткової кістки, може тертися об сухожилля і викликати біль

Біль у п'яті (запалення Ахиллова сухожилля)

Кісткова шпора, яка розвивалася там, де сухожилля прикріплюється до п’яткової кістки.

Симптоми

Загальні симптоми ахіллового тендинита включають в себе:

 • Біль і скутість уздовж ахіллового сухожилля вранці
 • Біль вздовж сухожилля або задній частині п’яти, що підсилюється при фізичній активності
 • Сильний біль на наступний день після тренування
 • потовщення сухожилля
 • Кісткова шпора (инсерционно тендиніт)
 • Набряклість, яка присутня весь час і посилюється протягом дня від активності

Якщо ви відчули раптове «здригання» в задній частині ікри або п’яти, можливо, ви зламали (порвали) ахіллове сухожилля. Негайно зверніться до лікаря, якщо вважаєте, що, можливо, ви порвали сухожилля.

На прийомі в лікаря:
Після того, як ви опишіть ваші симптоми і обговоріть ваші проблеми, лікар огляне вашу стопу і гомілку. Лікар буде шукати ці ознаки:

 • Набряк уздовж ахіллового сухожилля або в задній частині п’яти
 • Потовщення або розширення ахіллового сухожилля
 • Кісткові шпори в нижній частині сухожилля ззаду п’яти (инсерционно тендиніт)
 • Точка максимальної ніжності
 • Біль в середній частині сухожилля (неінсертівний тендиніт)
 • Біль в задній частині п’яти в нижній частині сухожилля (инсерционно тендиніт)
 • Обмежений діапазон рухів в щиколотці, зокрема, зниження здатності згинати ногу

Ваш лікар може призначити візуальні тести, щоб переконатися, що ваші симптоми викликані ахилловим тендинитом.

Рентген

Рентгенологічні тести дають чіткі зображення кісток. Рентген може показати, кальцинована чи нижня частина ахіллового сухожилля або затверділа. Це кальцифікація вказує на инсерционно тендиніт ахіллового сухожилля. У випадках важкого неінсертівного ахіллового тендинита може також мати місце кальцифікація в середній частині сухожилля.

Магнітно-резонансна томографія (МРТ)

Хоча магнітно-резонансна томографія (МРТ) не є необхідною для діагностики ахіллового тендинита, вона важлива для планування операції. МРТ може показати, наскільки серйозним є пошкодження сухожилля. Якщо операція необхідна, ваш лікар вибере процедуру, засновану на кількості пошкодження сухожилля.

Лікування

Нехірургічне лікування

У більшості випадків варіанти нехірургічного лікування забезпечать полегшення болю, хоча для повного зникнення симптомів може знадобитися кілька місяців. Навіть при ранньому лікуванні біль може тривати довше, ніж 3 місяці. Якщо у вас були болі в протягом декількох місяців до звернення за лікуванням, може пройти 6 місяців, перш ніж методи лікування вступлять в силу.

Інше. Першим кроком в зменшенні болю є зменшення або навіть припинення дій, які підсилюють біль. Якщо ви регулярно виконуєте вправи з високою віддачею (наприклад, біг), перемикання на вправи з низькою віддачею створить менше навантаження на ахіллове сухожилля. Крос-тренінги, такі як їзда на велосипеді, еліптичні вправи і плавання – це варіанти з низьким впливом, які допоможуть вам залишатися активним.

Лід. Приміщення льоду на найбільш болючу область ахіллового сухожилля корисно і може бути зроблено в міру необхідності протягом дня. Це може бути зроблено до 20 хвилин і має бути зупинено раніше, якщо шкіра німіє.

Нестероїдні протизапальні препарати. Такі ліки, як ібупрофен і напроксен, зменшують біль і набряклість. Вони, однак, не зменшують потовщення дегенерував сухожилля. Про використання ліки протягом більше 1 місяця слід проконсультуватися з вашим лікарем.

Вправа. Наступна вправа може допомогти зміцнити литкові м’язи і зменшити навантаження на ахіллове сухожилля.

Біль у п'яті (запалення Ахиллова сухожилля)

Стрейч теляти

Теля розтягується. Нахиліться вперед до стіни з одним прямим коліном і п’ятою на землі. Помістіть іншу ногу вперед, зігнувши коліно. Щоб розтягнути литкові м’язи і п’ятковий шнур, підштовхуйте стегна до стіни контрольованим чином. Затримайтеся в цьому положенні на 10 секунд і розслабтеся. Повторіть цю вправу 20 разів для кожної ноги. Під час розтяжки слід відчувати сильну напругу в ікрі (литковий м’яз)

Фізіотерапія. Фізіотерапія дуже корисна при лікуванні ахіллового тендинита. Виявилося, що він краще працює при неінсертівном тендиніт, ніж при инсерционно тендините.

ЛФК для будинку.

Біль у п'яті (запалення Ахиллова сухожилля)

Падіння на п’яту

 • Двостороння опускання п’яти. Встаньте на краю сходів або на стійкій піднятою платформі, при цьому передня половина ступні на сходах. Ця позиція дозволить вашій п’яті рухатися вгору і вниз, не б’ючи по сходах. Необхідно дотримуватися обережності, щоб переконатися, що ви збалансовані правильно, щоб запобігти падінню і травми. Обов’язково тримайтеся за поручні, щоб допомогти вам збалансувати.
 • Підніміть п’яти від землі, потім повільно опустіть п’яти до мінімально можливої точки. Повторіть цей крок 20 разів. Ця вправа має виконуватися повільно, контрольованим чином. Швидкий рух може створити ризик пошкодження сухожилля. Коли біль покращиться, ви можете збільшити рівень складності вправи, тримаючи невелику вагу в кожній руці.
 • Падіння п’яти на одну ногу. Ця вправа виконується аналогічно двосторонньому падіння п’яти, за винятком того, що весь ваш вага зосереджений на одній нозі. Це повинно бути зроблено тільки після того, як двостороннє падіння п’яти було освоєно.

Ін’єкції кортизону. Кортизон, тип стероїдів, є потужним протизапальним засобом. Ін’єкції кортизону в ахіллове сухожилля рідко рекомендуються, оскільки вони можуть привести до розриву сухожилля.

Підтримуюча взуття та ортопедія. Біль від інсерційного тендинита Ахілла часто допомагає за допомогою певної взуття, а також ортопедичних пристосувань. Наприклад, взуття, яка м’якше в задній частині п’яти, може зменшити роздратування сухожилля. Крім того, підйоми п’яти можуть зняти напругу з сухожилля.

Якщо ваша біль сильна, ваш лікар може порекомендувати прогулянковий черевик на короткий час. Це дає сухожилля можливість відпочити перед початком будь-якої терапії. Однак тривале використання черевик не рекомендується, тому що це може послабити ваші литкові м’язи.

Екстракорпоральна ударно-хвильова терапія (ЕУВТ). Під час цієї процедури імпульси ударної хвилі високої енергії стимулюють процес загоєння пошкодженої тканини сухожилля.

Хірургічне лікування

Хірургічне лікування слід розглядати для полегшення ахіллового тендинита, тільки якщо біль не проходить після 6 місяців нехірургічного лікування. Конкретний тип операції залежить від локалізації тендинита і ступеня пошкодження сухожилля.

Знешкодження та відновлення (сухожилля має пошкодження менш 50%). Мета цієї операції – видалити пошкоджену частину ахіллового сухожилля. Після того, як нездорова частина сухожилля була видалена, що залишився сухожилля ремонтують швами або швами для завершення ремонту.

При инсерционно тендините кісткова шпора також видаляється. Операція на сухожиллі в цих випадках може зажадати використання металевих або пластикових анкерів, щоб допомогти прикріпити ахіллове сухожилля до п’яткової кістки, де воно прикріплюється.

Після видалення волосся і відновлення більшості пацієнтів дозволяється ходити в знімних черевиках або гіпсі протягом 2 тижнів, хоча цей період залежить від ступеня пошкодження сухожилля.

Відновлення. У більшості пацієнтів хороші результати після операції. Основним фактором хірургічного відновлення є кількість пошкоджень сухожилля. Чим більше задіяно сухожиль, тим довше період відновлення і тим менше ймовірність того, що пацієнт зможе повернутися до занять спортом.

Фізіотерапія є важливою частиною відновлення. Багатьом пацієнтам потрібно 12 місяців реабілітації, перш ніж вони стануть безболісними.

Ускладнення. Біль від помірної до сильної після операції відзначається у 20-30% пацієнтів і є найбільш поширеним ускладненням. Крім того, може виникнути інфекція рани, і інфекцію дуже важко лікувати в цьому місці.


Запрошуємо Вас на консультацію
до нас у клініку!

Ми надішлемо за Вами особистого водія на просторому та зручному авто

Записатися на консультацію

  Дякую
  за Вашу заявку!

  Розкажіть,
  що Вас турбує, та наш
  спеціаліст з Вами зв'яжеться
   Дякую
   за Вашу заявку!

   Розкажіть,
   що Вас турбує, та наш
   спеціаліст з Вами зв'яжеться
   Dentin Робимо ще й зуби!