Послуги

Артрит Плечового Суглоба: причини, симптоми, лікування

Артем Науменко Артем Науменко Лікар – ортопед-травматолог, вертебролог, спеціаліст у сфері біомеханіки колінного та кульшового суглобів, сертифікований EPOS дитячий ортопед, експерт у галузі ендоскопії.
Досвід роботи 20 років. Головний лікар клініки MedinUA.
link
Зв'язатися з лікарем

Під цією назвою часто розуміють будь-який біль або дискомфорт у плечі.

Анатомія

Ваше плече складається з трьох кісток: плечової кістки (плечової кістки), лопатки (лопатки) і ключиці (ключиці).

Голова кістки верхньої частини руки входить у округле гніздо лопатки. Ця частина називається гленоїдом. Комбінація м’язів і сухожиль утримує кістку руки у центрі плечового пояса. Ці тканини називаються манжетою, що обертає.

Артрит плеча

Кості та суглоби плеча.
Відтворено з дозволу J Bernstein , ed : Musculoskeletal Medicine . Роземонт, Іллінойс, Американська академія хірургів-ортопедів, 2003.

У плечі два суглоби, і обидва можуть уражатися артритом . Один суглоб знаходиться там, де ключиця зустрічається з кінчиком лопатки (акроміон). Це називається акроміально-ключичним ( AC ) суглобом.

Місце, де головка плечової кістки входить у лопатку, називається плечовим суглобом.

Опис

П’ять основних типів артриту зазвичай вражають плече.

Остеоартрит

Остеоартрит -захворювання, яке руйнує гладке зовнішнє покриття (суглобовий хрящ) кістки. У міру зношування хряща він стає зношеним і жорстким, а захисний простір між кістками зменшується. Під час руху кістки суглоба труться один про одного, викликаючи біль.

Артроз зазвичай вражає людей старше 50 років і частіше зустрічається в акроміально-ключичному суглобі, ніж у плечовому суглобі.

Артрит плеча

(ліворуч) Ілюстрація пошкодженого хряща в плечовому суглобі. (Дело) Рентгенографія плеча показує остеоартрит і зменшення простору в суглобах (стрілка).

(ліворуч). Відтворено з дозволу JF Sarwark , вид. Essentials of Musculoskeletal Care , вид. 4. Rosemont , IL , Американська академія хірургів-ортопедів, 2010 р.

Ревматоїдний артрит

Ревматоїдний артрит ( РА) – це хронічне захворювання, яке вражає кілька суглобів по всьому тілу. Це симетрично, це означає, що воно зазвичай зачіпає той самий суглоб з обох сторін тіла.

Суглоби вашого тіла вкриті підкладкою, званою синовіальною, яка змащує суглоб і полегшує його переміщення. Ревматоїдний артрит викликає набрякання слизової оболонки, що викликає біль і тугорухливість у суглобі.

Ревматоїдний артрит є аутоімунним захворюванням. Це означає, що імунна система атакує власні тканини. У РА захисні механізми, які захищають організм від інфекції, натомість ушкоджують нормальні тканини (такі як хрящі та зв’язки) та розм’якшують кістки.

Ревматоїдний артрит однаково поширений в обох суглобах плеча.

Посттравматичний артрит

Посттравматичний артрит – це форма остеоартриту, яка розвивається після травми, такої як перелом або вивих плеча.

Артропатія сльози ротаторної манжети

Артрит також може розвинутись після великої давньої розрив сухожилля ротаторної манжети . Розірвана ротаторна манжета більше не може утримувати головку плечової кістки в гнізді глоїда, а плечова кістка може рухатися вгору і терти акроміон. Це може зашкодити поверхні кісток, викликаючи розвиток артриту.

Поєднання великого розриву ротаторної манжети та прогресуючого артриту може призвести до сильного болю та слабкості, і пацієнт може бути не в змозі відвести руку вбік.

Артрит плеча

Ротаторна манжета, артропатія.

Аваскулярний некроз

Аваскулярний некроз ( AVN ) плеча є хворобливим станом, який виникає, коли порушується кровопостачання головки плечової кістки. Оскільки кісткові клітини вмирають без кровопостачання, АВН може зрештою призвести до руйнування плечового суглоба та артриту.

Причини AVN включають вживання високих доз стероїдів, надмірне вживання алкоголю, серповидно-клітинну анемію та травматичні ушкодження, такі як переломи плеча. У деяких випадках причина не може бути ідентифікована; це називається ідіопатичним AVN .

Симптоми

Біль. Найбільш поширеним симптомом артриту плеча є біль, який посилюється через активність та прогресивно погіршується.

 • При ураженні плечового суглоба біль виникає в задній частині плеча і може посилюватися при зміні погоди. Пацієнти скаржаться на біль глибоко у суглобі.
 • Біль від артриту в акроміально-ключичному ( AC ) суглобі зосереджена на верхній частині плеча. Цей біль може іноді впливати або переміщатися у бік шиї.
 • У когось із ревматоїдним артритом можуть виникнути болі у всьому плечі, якщо уражені як плечові, так і ліктьові суглоби.

Обмежений діапазон руху.Обмежений рух є ще одним поширеним симптомом. Може стати важче підняти руку, щоб розчесати волосся або дотягнутися до полиці. Під час руху плечем ви можете почути скрипливий або клацаючий звук (кріпітацію).

У міру прогресування захворювання будь-який рух плеча викликає біль. Нічний біль зустрічається часто, і спати може бути важко.

Діагностика.

Рентгенівські знімки – це візуальні тести, які створюють детальні картини щільних структур, таких як кістки. Вони можуть допомогти розрізнити різні форми артриту.

Артрит плеча

Ця рентгенограма показує важкий остеоартрит плечового суглоба.
Відтворено з роздільної здатності Crosby LA (ред.): Total Shoulder Arthoplasty . Rosemont , IL , Американська академія хірургів-ортопедів, 2000, с. 18.

Лікування

Нехірургічне лікування

 • Спокій у суглобі або зміна у щоденній діяльності, щоб уникнути провокування болю. Можливо, вам доведеться змінити спосіб руху руки.
 • Фізіотерапевтичні вправи можуть покращити амплітуду рухів у вашому плечі.
 • Нестероїдні протизапальні препарати ( НПЗЗ ) , такі як аспірин або ібупрофен, можуть зменшити запалення та біль. Ці ліки можуть дратувати слизову оболонку шлунка та викликати внутрішню кровотечу. Їх слід приймати з їжею. Проконсультуйтеся з лікарем, перш ніж приймати без рецептурних нестероїдних протизапальних засобів, якщо у вас в анамнезі виразка або ви приймаєте препарати для розрідження крові.Ін’єкції кортикостероїдів у плече можуть значно зменшити запалення та біль. Однак ефект часто носить тимчасовий характер.

 • Волога спека
 • Крижане плече на 20-30 хвилин два чи три рази на день, щоб зменшити запалення та полегшити біль.
 • Якщо у вас ревматоїдний артрит, ваш лікар може призначити ліки, що модифікують захворювання, такі як метотрексат.
 • Біологічно активні добавки, такі як глюкозамін та хондроїтин сульфат, можуть допомогти полегшити біль.

(Примітка. Існує мало наукових даних, що підтверджують використання глюкозаміну та хондроїтинсульфату для лікування артриту. Крім того, Управління з санітарного нагляду за якістю харчових продуктів та медикаментів США не проводить випробування харчових добавок. Ці сполуки можуть викликати негативну взаємодію з іншими лікарськими засобами . Завжди консультуйтеся з лікарем перш ніж приймати харчові добавки.)

Хірургічне лікування

Ваш лікар може розглянути питання про операцію, якщо ваш біль викликає інвалідність і не купірується без хірургічного втручання.

Артроскопії . _ Випадки легкого плечового артриту можна лікувати артроскопією. Під час артроскопії хірург вставляє невелику камеру, яка називається артроскоп, у плечовий суглоб. Камера відображає зображення на екрані телевізора, і хірург використовує ці зображення для наведення мініатюрних хірургічних інструментів.

Під час процедури ваш хірург може очистити (очистити) внутрішню частину суглоба . Хоча процедура забезпечує полегшення болю, вона не усуне артрит із суглоба. Якщо артрит прогресує, то подальша операція може знадобитися в майбутньому.

Заміна плечового суглоба ( артропластика). Прогресуючий артрит плечового суглоба можна лікувати за допомогою операції із заміни плеча, при якій пошкоджені частини плеча видаляються та замінюються штучними компонентами, які називають протезом.

Варіанти заміни хірургії включають:

 • Геміартропластика. Просто головка плечової кістки замінена штучним компонентом.
 • Тотальна артропластика плеча. Голова плечової кістки та гленоїд замінені. Пластикова «чашка» вставлена в гленоїд, а металева «куля» прикріплена до верхньої частини плечової кістки.
 • Реверсивна тотальна артропластика плеча. При зворотній повній заміні плеча гніздо та металева куля протилежні загальноприйнятій артропластикі плеча. Металева кулька прикріплена до глоїда, а пластикова склянка прикріплена до верхнього кінця плечової кістки. Зворотна повна заміна плеча працює краще для людей з артропатією слізної манжети, тому що вона використовує різні м’язи, а не манжету, що обертається, для переміщення руки.

Артрит плеча

(Ліворуч) Звичайна повна заміна плеча (артропластика) імітує нормальну анатомію плеча. (Справа) При зворотній заміні плеча пластикова чашка вставляється в плечову кістку, а металеві кулькові гвинти в гніздо плеча.

Резекційна артропластика. Найбільш поширеною хірургічною процедурою, яка застосовується для лікування артриту акроміально-ключичного суглоба, є резекційна артропластика. Ваш хірург може зробити це артроскопічно.

У цій процедурі невелика кількість кістки з кінця ключиці видаляється, залишаючи простір, який поступово заповнюється рубцевою тканиною.

Відновлення. Хірургічне лікування артриту плеча, як правило, дуже ефективне для зменшення болю та відновлення рухів. Час відновлення та плани реабілітації залежать від типу операції.

Контроль над болем. Після операції ви відчуєте біль. Це природна частина процесу загоєння. Ваш лікар і медсестри будуть працювати, щоб зменшити ваш біль, який допоможе вам швидше відновитися після операції.

Ліки часто призначаються для короткочасного знеболювання після операції. Існує безліч видів ліків, що допомагають впоратися з болем, включаючи опіоїди, нестероїдні протизапальні препарати (НПЗЗ) та місцеві анестетики. Ваш лікар може використовувати комбінацію цих препаратів для полегшення болю, а також для мінімізації потреби в опіоїдах.

Майте на увазі, що хоча опіоїди допомагають полегшити біль після операції, вони є наркотичним засобом і можуть викликати звикання. Опіоїдна залежність та передозування стали критичною проблемою суспільної охорони здоров’я в США. Важливо використовувати опіоїди лише за вказівкою лікаря. Як тільки ваш біль почне покращуватися, припиніть приймати опіоїди. Поговоріть з лікарем, якщо ваш біль не почав покращуватися протягом декількох днів після операції.

Ускладнення. Як і у всіх операціях, є деякі ризики та можливі ускладнення. Потенційні проблеми після операції на плечі включають інфекцію, надмірну кровотечу, згустки крові та пошкодження кровоносних судин або нервів.

Ваш хірург обговорить можливі ускладнення з вами перед операцією.

Майбутні розробки

Проводяться дослідження з артриту плеча та його лікування.

 • У багатьох випадках невідомо, чому в деяких людей розвивається артрит, а в інших немає. Проводяться дослідження, щоб розкрити деякі причини артриту плеча.
 • Мастила для суглобів, які в даний час використовуються для лікування артриту колінного суглоба, вивчаються в області плеча.
 • Нові ліки для лікування ревматоїдного артриту знаходяться на стадії вивчення.
 • Багато досліджень проводиться в хірургії заміни плечового суглоба, у тому числі розробка різних конструкцій протезів суглобів.
 • Використання біологічних матеріалів для відновлення артриту плеча також вивчається. Біологічні матеріали є тканинними трансплантатами, які сприяють зростанню нових тканин в організмі і сприяють загоєнню.

ДЖЕРЕЛО: Відділ досліджень та наукових досліджень, Американська академія хірургів-ортопедів. Rosemont, ІЛ: AAOS; Січень 2013 р. На основі даних Національного опитування з питань охорони здоров’я, 2008–2011 рр.; Міністерство охорони здоров’я та соціальних служб США; Центри з контролю та профілактики захворювань; Національний центр статистики охорони здоров’я.


Запрошуємо Вас на консультацію
до нас у клініку!

Ми надішлемо за Вами особистого водія на просторому та зручному авто

Записатися на консультацію

  Дякую
  за Вашу заявку!

  Розкажіть,
  що Вас турбує, та наш
  спеціаліст з Вами зв'яжеться
   Дякую
   за Вашу заявку!

   Розкажіть,
   що Вас турбує, та наш
   спеціаліст з Вами зв'яжеться
   Dentin Робимо ще й зуби!