Послуги

Артроз тазостегнового суглоба (Коксартроз): причини, симптоми, лікування

Артем Науменко Артем Науменко Лікар – ортопед-травматолог, вертебролог, спеціаліст у сфері біомеханіки колінного та кульшового суглобів, сертифікований EPOS дитячий ортопед, експерт у галузі ендоскопії.
Досвід роботи 20 років. Головний лікар клініки MedinUA.
link
Зв'язатися з лікарем

Артроз тазостегнового суглоба є поширеним захворюванням, яке розвивається у багатьох людей у ​​середньому або старшому віці.

Артроз стегна викликає біль та скутість. Це може ускладнити виконання повсякденних справ, таких як нахил вперед, щоб зав’язати взуття, підйом зі стільця або прогулянка.

Оскільки остеоартрит поступово погіршується з часом, чим раніше ви почнете лікування, тим більша ймовірність того, що ви зможете зменшити його вплив на ваше життя. Хоча лікування остеоартриту не існує, існує безліч варіантів лікування, які допоможуть вам впоратися з болем та залишатися активними.

Анатомія

Тазостегновий суглоб є одним із найбільших суглобів тіла. Це кульовий суглоб. Утворений вертлужною западиною, яка є частиною кісток тазу, і головка стегна, яка є верхнім кінцем стегнової кістки.

Поверхні кісток вертлужної западини і головки вкриті суглобовим хрящем, гладкою слизькою речовиною, яка захищає та пом’якшує кістки і дозволяє їм легко рухатися.

Опис

Коксартроз – це дегенеративний тип артриту тазостегнового суглоба, який найчастіше зустрічається у людей віком 50 років і старше, хоча може зустрічатися і у молодих людей.

При коксартрозі хрящ у тазостегнового суглобі поступово стирається з часом. У міру зношування хряща він стає зношеним і жорстким, а захисний простір між кістками зменшується. Це може призвести до розтирання кістки на кістки. Щоб заповнити втрачений хрящ, пошкоджені кістки можуть почати рости назовні та сформувати кісткові остеофіти.

Коксартроз розвивається повільно, а біль, який він викликає, з часом посилюється.

Причина

Коксартроз не має жодної конкретної причини, але є певні фактори, які можуть зробити вас більш схильними до розвитку хвороби, включаючи:

 • Збільшення віку
 • Сімейна історія остеоартрозу
 • Попередня травма тазостегнового суглоба
 • Зайва вага
 • Неправильне формування тазостегнового суглоба при народженні, стан, відомий як дисплазія тазостегнового суглоба

Навіть якщо у вас немає жодного з перерахованих вище факторів ризику, у вас все одно може розвинутись коксартроз.

Артроз тазостегнового суглоба

Симптоми

Найпоширенішим симптомом артрозу тазостегнового суглоба є біль у ділянці тазостегнового суглоба. Зазвичай біль розвивається повільно і з часом посилюється, хоча також можливий раптовий початок. Біль і скутість можуть посилюватись вранці або після того, як ви деякий час сидите або відпочиваєте. Згодом болючі симптоми можуть з’являтися частіше, у тому числі під час відпочинку або вночі. Додаткові симптоми можуть включати:

 • Біль у паху чи стегні
 • Біль, який спалахує при активній діяльності
 • Скутість у тазостегновому суглобі, що ускладнює ходіння або згинання
 • Зменшений діапазон руху стегна, який впливає на здатність йти і може викликати кульгавість

Лікування

Хоча лікування остеоартрозу не існує, існує низка варіантів лікування, які допоможуть полегшити біль та покращити рухливість.

Нехірургічне лікування

Модифікації способу життя. Деякі зміни у вашому повсякденному житті можуть захистити тазостегнового суглоб і уповільнити розвиток остеоартрозу.

 • Мінімізація дій, які погіршують стан, наприклад, підйом сходами.
 • Перехід від занять з високою віддачею (наприклад, біг підтюпцем або тенісом) до занять з нижчою віддачею (наприклад, плавання або їзда на велосипеді) зменшить навантаження на стегно.
 • Втрата ваги може зменшити навантаження на тазостегновий суглоб, що призводить до зменшення болю та підвищення функції.

Фізіотерапія.

Спеціальні вправи можуть допомогти збільшити діапазон рухів та гнучкість, а також зміцнити м’язи вашого стегна та ноги. Ваш лікар або фізіотерапевт може допомогти розробити індивідуальну програму вправ, яка відповідає вашим потребам та способу життя.

Лікарські препарати.

Якщо ваш біль впливає на ваш розпорядок дня або не усувається іншими нехірургічними методами, ваш лікар може додати ліки у ваш план лікування.

Хірургічне лікування

Лікар може порекомендувати операцію, якщо ваш біль від артриту викликає інвалідність і не усувається нехірургічним лікуванням.

Повна заміна тазостегнового суглоба. Ваш лікар видалить пошкоджену вертлужну западину та головку стегнової кістки, а потім встановить нові металеві, пластикові або керамічні поверхні суглобів, щоб відновити функцію стегна.

Ускладнення.

Хоча ускладнення можливі за будь-якої операції, лікар зробить кроки, щоб мінімізувати ризики. Найбільш поширені ускладнення хірургії включають:

 • Інфекційне захворювання
 • Надмірна кровотеча
 • Згустки крові
 • Вивих стегна
 • Нерівність довжини кінцівки
 • Ушкодження кровоносних судин або артерій

Відновлення

Після будь-якого типу операції з приводу остеоартриту стегна настає період одужання. Час відновлення та реабілітації залежить від типу операції.

Ваш лікар може порекомендувати вам фізіотерапію, щоб допомогти вам відновити сили в стегні та відновити діапазон рухів. Після процедури вам може знадобитися якийсь час використовувати тростину, милиці або ходунки.

У більшості випадків операція знімає біль при остеоартрозі та дозволяє легше виконувати повсякденну діяльність.


Запрошуємо Вас на консультацію
до нас у клініку!

Ми надішлемо за Вами особистого водія на просторому та зручному авто

Записатися на консультацію

  Дякую
  за Вашу заявку!

  Розкажіть,
  що Вас турбує, та наш
  спеціаліст з Вами зв'яжеться
   Дякую
   за Вашу заявку!

   Розкажіть,
   що Вас турбує, та наш
   спеціаліст з Вами зв'яжеться
   Dentin Робимо ще й зуби!