Услуги

Эпифизеолиз Головки Бедренной Кости: лечение в Днепре

Александр Лоскутов Александр Лоскутов Академик НАМН Украины, доктор медицинских наук, профессор, заведующий кафедрой травматологии и ортопедии.
Опыт работы 50 лет
Связаться с врачом

Епіфізеоліз головки стегнової кістки (ЕГБК) – це патологія, яка зустрічається у підлітків і дітей. З причин, які все ще не зовсім зрозумілі, голівка стегнової кістки зісковзує з шийки в зворотному напрямку. Це викликає біль, скутість і нестабільність в ураженій кінцівці.

Лікування ЕГБК включає в себе операцію по запобіганню ковзання головки стегнової кістки. Для досягнення найкращого результату важливо якомога швидше поставити діагноз. Без раннього виявлення та правильного лікування ЕГБК може привести до потенційно серйозних ускладнень.

Нормальну будову стегна

Як і інші довгі кістки в тілі, стегно не росте з центру назовні. Замість цього зростання відбувається на кожному кінці кістки навколо області розвивається хряща, званої платівкою зростання (физис).

Пластинки зростання розташовані між розширеною частиною кістки (метафиз) і дистальним кінцем кістки (епіфіз). Епіфіз у верхній частині стегнової кістки – це центр зростання, який в кінцевому підсумку стає головкою стегна.

Опис

ЕГБК є найбільш поширеним захворюванням тазостегнового суглоба у підлітків. При ЕГБК епіфіз, або голівка стегнової кістки, зісковзує з шийки кістки на платівці зростання.

ЕГБК зазвичай розвивається в періоди швидкого зростання, незабаром після настання статевої зрілості. У хлопчиків це найчастіше відбувається в віці від 12 до 16 років; у дівчаток у віці від 10 до 14 років.

Іноді ЕГБК виникає раптово після незначного падіння або травми. Найчастіше, однак, стан розвивається поступово протягом декількох тижнів або місяців, без будь-яких травм.

ЕГБК часто описують виходячи з того, чи здатний пацієнт навантажувати хвору кінцівку. Знання типу ЕГБК допоможе лікареві визначити правильне лікування.

Типи ЕГБК включають в себе:

Стабільний ЕГБК. При стабільному ЕГБК пацієнт може ходити або навантажувати уражену кінцівку, як з милицями, так і без них. Більшість випадків ЕГБК є стабільними.

Нестабільний ЕГБК. Це більш серйозна форма. Пацієнт не може ходити або навантажувати ногу, навіть з милицями. Нестабільний ЕГБК вимагає термінового лікування. Ускладнення, пов’язані з ЕГБК, набагато частіше зустрічаються у пацієнтів з нестабільним ковзанням.

ЕГБК зазвичай зустрічається тільки на одній стороні тіла; однак у 40 відсотків пацієнтів (особливо у віці до 10 років) ЕГБК також зустрічається на протилежному боці – як правило, протягом 18 місяців.

Эпифизеолиз Головки Бедренной Кости

Причини

Причини виникнення ЕГБК невідомі. Цей стан частіше виникає під час інтенсивного росту і більше зустрічається у хлопчиків, ніж у дівчаток. Так само причиною виникнення даного захворювання є надмірна вага.

Симптоми

Симптоми ЕГБК варіюються в залежності від тяжкості стану.

Пацієнт з легким або стабільним ЕГБК зазвичай буде відчувати періодичні болі в паху, коліні і / або стегні протягом декількох тижнів або місяців. Цей біль зазвичай посилюється при фізичній активності. Пацієнт може кульгати після періоду активності.

При більш важкої або нестабільної формі ЕГБК симптоми можуть включати:

  • Раптовий початок болю, часто після падіння або травми
  • Неможливість ходити або навантажувати ногу
  • Поворот назовні (зовнішня ротація) ураженої ноги
  • Невідповідність довжини ніг – уражена нога може здаватися коротше протилежної ноги

Під час обстеження ваш лікар запитає про загальний стан здоров’я вашої дитини і історії хвороби. Потім він поговорить з вами про симптоми вашої дитини і запитає, коли ці симптоми з’явилися.

Фізичний огляд на наявність ЕГБК

Ваш доктор перевірить руху в ураженому стегні.

Поки ваша дитина лежить, лікар проведе ретельне обстеження стегна і ноги, визначаючи:

  • Біль при рухах
  • Обмежений діапазон руху в стегні – особливо обмежена зовнішня ротація
  • Мимовільна захисна фіксація м’язів і м’язові спазми

Ваш лікар також перевірить ходу вашої дитини. Дитина з ЕГБК може кульгати або мати дефекти в ході.

Рентген

Цей тип дослідження дає зображення щільних структур, таких як кістки. Ваш лікар призначить рентгенографію таза і стегнової кістки під різними кутами, щоб підтвердити діагноз.

У пацієнта з ЕГБК рентгенограма покаже, що голівка стегнової кістки, зісковзує з шийки кістки.

Лікування

Метою лікування є запобігання ковзання зміщеною головки стегнової кістки. Завжди показано оперативне втручання.

Рання діагностика ЕГБК дає найкращу можливість стабілізації тазостегнового суглоба і запобігання ускладнень. При своєчасному і належному лікуванні можна очікувати, що функція кінцівки не постраждає.

Як тільки ЕГБК буде підтверджено, вашій дитині буде заборонено навантажувати пошкоджену кінцівку, і, ймовірно, він буде госпіталізований. У більшості випадків операція проводиться протягом 24-48 годин.

Процедури

Хірургічна процедура буде залежати від тяжкості ковзання.

Процедури, які використовуються для лікування ЕГБК, включають в себе:

  • Фіксація в місці початкової локалізації. Ця процедура використовується найчастіше для пацієнтів зі стабільною або легкою формою ЕГБК. Лікар робить невеликий розріз, потім проводить фіксуючий гвинт через пластинку зростання, щоб зберегти становище голівки стегна і запобігти подальшому ковзання.
  • Відкрита репозиція. У пацієнтів з нестабільним ЕГБК лікар може спочатку зробити розріз на стегні, а потім обережно вправити головку стегнової кістки в її нормальне анатомічне положення.
  • Потім лікар проводить один або два металевих гвинта, щоб зафіксувати кістку до тих пір, поки платівка зростання не закриється. Це більш складна процедура і вимагає більше часу для відновлення.

Ускладнення

Хоча рання діагностика і правильне лікування ЕГБК допоможе знизити ймовірність ускладнень, у деяких пацієнтів проблеми можуть залишатися.

Асептичний некроз

У важких випадках ЕГБК призводить до обмеження кровопостачання головки стегнової кістки. Це може привести до поступового і дуже болючого руйнування кістки – стану, який називається асептичним некрозом або остеонекроз.

Коли кістка руйнується, суглобовий хрящ, що покриває кістку, також руйнується. Без цього гладкого хряща кістка треться об кістку, що призводить до артрозу в суглобі. Деяким пацієнтам може знадобитися додаткова операція по відновленню стегна.

АН частіше зустрічається у пацієнтів з нестабільною формою ЕГБК. Оскільки ознаки АН можуть бути не видно на рентгенівському знімку протягом 12 місяців після операції, пацієнт буде піддаватися рентгенівському обстеженню протягом цього періоду часу.

Хондроліз

Хондроліз є рідкісним, але серйозним ускладненням ЕГБК. При хондроліз суглобовий хрящ на поверхні тазостегнового суглоба дуже швидко дегенерує, що призводить до болю, деформації та втрати рухливості ураженого стегна.

Хоча причина цього стану ще не до кінця зрозуміла лікарям, вважається, що воно може бути результатом запалення в тазостегновому суглобі.

Інтенсивна фізіотерапія та протизапальні препарати можуть бути призначені пацієнтам, у яких розвивається хондроліз. Згодом може спостерігатися поступове повернення рухливості стегна.

Відновлення

Навантаження на ногу

Після операції ваша дитина буде ходити на милицях протягом декількох тижнів. Лікар дасть вам конкретні інструкції про те, коли може почати повністю навантажувати ногу. Щоб запобігти подальшим травми, важливо уважно слідувати інструкціям вашого лікаря.

Фізіотерапія

Фізіотерапевт надасть спеціальні вправи, які допоможуть зміцнити м’язи стегна і нижньої кінцівки, і поліпшити обсяг рухів.

Спорт і інша активність

Протягом деякого часу після операції вашій дитині буде заборонено займатися активними видами спорту і заняттями. Це допоможе звести до мінімуму ймовірність ускладнень і дасть можливість загоєння. Ваш лікар повідомить вам, коли ваша дитина зможе відновити свою звичайну діяльність без шкоди для здоров’я.

Подальший догляд

Лікар призначить подальшу зустріч протягом 18-24 місяців після операції. Ці відвідування можуть включати рентгенограми кожні 3-4 місяці, щоб переконатися, що зона зростання закрита і ніяких ускладнень не виникло.


Акция. Минус 10-20 процентов для пациентов, пострадавших в результате боевых действий и их родственников

Записаться на консультацию

    Спасибо
    за Вашу заявку!

    Расскажите,
    что Вас беспокоит, и наш
    специалист с Вами свяжется




      Спасибо
      за Вашу заявку!

      Расскажите,
      что Вас беспокоит, и наш
      специалист с Вами свяжется





      Выберите специалиста

      • Выберите специалиста

      • Александр Лоскутов (Травмы, ортопедия, ортопедическая онкология и прочее)

      • Олег Лоскутов (Ортопедия, эндопротезирование тазобедренного, коленевого , детская ортопедия, лечение боли в суставах )

      • Беспалый(Ортопед-травматолог, острые травмы, лечение ортроза безоперативным авторским методом)